Anahata je čtvrtá čakra, sídlící uprostřed hrudi. Říká se jí srdeční čakra – nejenom kvůli jejímu umístění, ale také proto, že na emocionální úrovni je zodpovědná za takové lidské vlastnosti, jako jsou laskavost, něžnost, soucit a láska. Na fyzické pak zajišťuje zdraví a nerušenou činnost srdce, oběhového systému a dýchacích orgánů. Je-li harmonie anahaty z nějakých důvodů porušena nebo zablokována, stává se člověk uzavřeným nebo agresivním, často trpívá srdečními chorobami a onemocněními dýchacích orgánů. V takovém případě je nezbytné zablokovanou čakru otevřít. Způsob jejího otevření není nijak zvlášť náročný.
Anahata leží v oblasti sluneční pleteně, uprostřed prsou, v místech za žaludkem a slinivkou. Odpovídá jí mantra složená z opakujícího se zvuku „jam“. Abyste srdeční čakru odblokovali, posaďte se v pozici lotosového květu, tureckého sedu bez překřížení nohou, nebo zaujměte jakoukoli jinou tělesnou pozici vhodnou pro meditaci. Paže opřete o kolena zápěstími, dlaněmi vzhůru. Zavřete oči, rovnoměrně dýchejte a soustřeďte se na pocity v oblasti sluneční pleteně. S plynoucím časem se vaše vědomí očistí, rozptylující myšlenky vás opustí a na jejich místo nastoupí klid. Tělo se dostane do stavu naprosté uvolněnosti. Začněte stejnoměrně zpívat mantru čakry anahaty a brzy pocítíte lehkost v těle a zmocní se vás pocit nebývalé svobody ducha. Zppívejte „jam“ až do té doby, dokud se nebudete cítit naprosto v pohodě, dokonale vyrovnaní a klidní. Můžete pak mantru přestat zpívat, ale nespěchejte s otevřením očí. Zůstaňte v neměnné pozici, v uvolněném stavu a vnímejte pocity rodící se v místě, kde se nalézá sluneční pleteň.
Anahata vyzařuje zelený svit. Poté, co provedete několik meditací se zvukem „jam“, zcela koncentrováni na srdeční čakru, dokážete její světlo uvidět. Podle jeho sytosti a také podle různých odstínů zelené barvy budete moci věcně zhodnotit stupeň otevření čakry anahaty a její činnost. Otevření srdeční čakry anahaty a jejímu co nejúplnějšímu a co nejúčinnějšímu fungování velmi napomáhá cvičení jógy. V první řadě jsou to cviky obsahující prohýbání v oblasti hrudního koše. Jsou to například pozice kobry, kočky atp.
K provedení ásany „kobra“ je třeba položit se na břicho s dlaněmi umístěnými na úrovni ramen a lokty přitisknutými k bokům. Několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Při dalším nádechu pak začněte zvedat horní polovinu těla nad zem. Temeno hlavy směřuje vzhůru. Zvedejte se nejprve za pomoci síly zádových svalů, bez opory na ruce. Poté zapojte i ruce – opíráte se o ně a tlačíte je přitom do země, pokračujete ve zvedání horní poloviny těla vzhůru, s lokty blízko u těla. Hlavu nezaklánějte, temeno stále směřuje ke stropu. Pupek se přitom dotýká země. Tak vydržte 20-30 vteřin. Z krajního prohnutí se pak vracíte zpět, pohyb dolů musí být plynulý a probíhat musí velice pomalu. Udržujte dech rovnoměrný. Při výdechu se položte do výchozí polohy na zem a uvolněte se.
K provedení „kočky“ se postavíte na všechny čtyři, rozevřené dlaně se opírají o podlahu. Nadechněte, vydechněte a při dalším nádechu se prohnete pasem směrem k zemi, takže kostrč a temeno hlavy budou směřovat vzhůru. Při výdechu je naopak stahujete dolů a záda se přitom vyhrbí do kočičího hřbetu.
Každý cvik je doporučováno provést sedm až desetkrát.
Energie a tajemství zrcadlového světa
10 pravidel energetické hygieny