Je dokázanou skutečností, že pokojové rostliny jsou živé organismy, každý se svou výbavou individuálních vlastností, které na člověka působí těmi nejrůznějšími způsoby. Zatímco jedny rostliny harmonizují prostor, ve kterém jsou umístěny, jiné příznivě ovlivňují materiální situaci svých majitelů a ještě jiné působí na své okolí vyloženě léčivě. A existují také rostliny, které přitahují milostnou energii, upevňují vztah mezi manželi a partnery a lidem osamělým pomáhají najít svou druhou polovici. Na druhou stranu bylo už dávno zjištěno, že samy rostliny rovněž reagují na své okolí. V konfliktním prostředí plném napětí, kde často dochází k hádkám, květiny schnou a uvadají i při sebelepší péči.
Jak je to tedy s rostlinami, které na nás působí? Tady je přehled některých z nich.
Spatifylum, česky také lopatkovec
Tuhle rostlinu s bílými květy si domů rozhodně pořiďte, pokud jste v životní etapě hledání pertnera. Této rostlině se někde také říká „ženské štěstí“, což musí nepochybně mít nějaký důvod. A jistě to nebude jenom nenáročnost péče o ni :).
Mnoho žen tvrdí, že poté, co si do bytu nebo domu spatifylum pořídily, brzy našly toho svého. Samozřejmě, má-li vám rostlina přinést radost z lásky, musíte se o ni pečlivě a s něžností starat.
Rada: k vyvážení ženské a mužské energie je dobré vedle spatifyla mít v domě také anthurium, rostlinu, která „má na starosti“ mužské štěstí.
Péče – spatifylum
- Ideální teplota je 22-23°С, v zimě by rozhodně neměla klesnout pod 18 stupňů.
- Spokojí se s polostinným až stinným místem, průvan jí nesvědčí.
- V zimě dobře snáší i suchý vzduch a vyžaduje jen velmi mírnou zálivku bez rosení. Naopak v letním období má být zálivka vydatnější a rosení je vítáno.
- Hnojíme méně, maximálně jednou za čtrnáct dnů, jinak začnou špičky listů hnědnout.
Péče – anthurium (toulitka)
Vhodné k pěstování v běžném pokojovém prostředí jsou hybridy Anthurium Scherzerianum. Rostliny vyžadují vlhčí vzduch, zejména v období růstu (březen-srpen), teplo, každodenní zálivku a jednou týdně rosení, či spíše mlžení. Hodně světla, ale nesmí to být přímé slunce.
Adiantum, česky netík – záchrana před samotou
Tato půvabná kapradina, které se jinak říká také „Venušin vlas“, posiluje ženskou přitažlivost a pomáhá zahnat osamělost. Doporučuje se postavit květináč s netíkem – Venušiným vlasem – do ložnice. Pomáhá uvolnit se a zlepšuje kvalitu spánku.
Péče
Vlastí této kapradiny jsou stinná patra jihoamerických deštných pralesů. Proto má její pěstování tři základní podmínky:
- Vysokou vlhkost vzduchu a pravidelnou zálivku odraženou měkkou vodou. Voda nesmí přijít na rostlinu, lijeme ji při kraji květináče. Kořenový bal nemá nikdy vyschnout.
- Teplo: teplota nesmí ani v zimě klesnout pod 16°С. Nejlépe je – vzhledem ke všem jejím potřebám – rostlinu pěstovat ve skleníku, třeba i malém pokojovém.
- Stín.
Saintpaulia ionantha, africká fialka někdy také usambarská fialka — ochránce rodiny
Africká fialka je pokládána za symbol rodinného štěstí, nekonečné lásky a útulného domova. Tato rostlina naladí partnery na harmonický vztah. Zvláště dobře „fungují“ fialky s bílými a fialovými květy.
Saintpaulie je skvělým ochráncem rodinného štěstí. Vynikající je, najdeme-li pro ni vhodné místo na parapetu ložnicového okna. Ovšem s přihlédnutím k jejím potřebám.
Péče
- Africká fialka miluje světlo, nesnáší však přímé slunce. I v létě tedy vyžaduje stinnější stanoviště a nijak vysoké, stabilní teploty do 22 stupňů. „Letnění“ na balkoně fialka nesnese.
- Rostlinu nikdy nerosíme. Zaléváme vlažnou vodou a raději spodem, protože je velmi citlivá na smočení středové růžice i listů. Pozor na přelití, uhynula by.
- Hnojíme velmi slabým roztokem každé dva týdny, avšak jen v době květu.
Aichryson – strom lásky
Nevelké masité lístky tohoto sukulentu mají tvar připomínající srdce, odtud nejspíš lidový název „strom lásky“. Pomáhá s obnovením citů, které ochladly, navrací vášeň i silné emoce.
Krom toho můžeme aichryson pokládat za jakýsi identifikátor vztahů v rodině – výrazné, šťavnaté listy vypovídají o rodinné harmonii.
Péče
- Rostlina potřebuje hodně rozptýleného světla, nikoli přímý sluneční svit.
- Teplota: 10-12°С v zimě, 23-25°С v teplém období.
Zálivka: celkově mírná, v zimním období zálivku omezíme. Rosení ani mlžení nejsou potřebné, na jaře a v létě dopřejte rostlině pravidelné sprchování vlažnou až mírně teplou vodou.
Důležité upozornění: kořeny aichrysonu jsou velmi citlivé na přelití. Rostlina by mohla začít zahnívat a uhynout.
Hoya kerrii, zelená „Valentinka“
Rostlina se vyznačuje lístky ve výrazné podobě srdce. Přitahuje lásku, upevňuje vztahy a pomáhá uchovat věrnost. V některých zemích je typickým dárkem na Den svatého Valentina. Stát by měla v ložnici.
Péče
- Hoya kerii je jedním z mnoha druhů voskovek. Jako taková má ráda rozptýlené světlo a nesnáší přímý sluneční svit.
- Má ráda stabilní prostředí: 15-18 stupňů v zimě, v létě až do 25.
Zálivka: mírná, v létě hojnější. Kořenový byl by měl být stále mírně vlhký, avšak pozor na přelití. Více než rosení rostlině prospěje zvlhčování vzduchu, proto vedle ní postavíme nádobu s vodou, jejíž odpar dělá voskovce dobře.
Důležité upozornění: Jako všechny voskovky, také hoya kerrii špatně roste v místnostech, které nejsou pravidelně větrány. Zvláště v léta je důležité zajistit jí dostatek čerstvého vzduchu, zároveň však je třeba vyhnout se průvanu.
Lásku a štěstí přitahují i další rostliny – ibyšek (čínská růže), anthurium, chryzantéma, pivoňky, myrta, kalathea a begónie.
Existují však také rostliny, které lásku odpuzují. Doslova prý vyženou partnera z domu. Mají to být:
Scindapsus (potos). Má se za to, že z domu, kde je pěstována tato květina, prchají nejenom partneři a manželé, ale i synové. V každém případě je známo, že listy této rostliny jsou silně jedovaté. To však platí také u anthuria – toulitky.
Břečťan. V zájmu prospívání v srdečních záležitostech se pěstování břečťanu nedoporučuje. Přináší prý hádky a rozchod.
Zbavte se 3 druhů věcí. A život bude jednodušší.
Pokojové rostliny podle feng shui a pár astrologických rad na závěr