Kam věšet a kam nevěšet hodiny

Prudký rytmus moderního světa vyžaduje, aby měl člověk život přesně naplánovaný od rána do večera. Je těžké představit si život bez hodin, těchto věrných pomocníků při kontrole času.

Hodiny najdeme všude – doma, v zaměstnání, visí na zdech v obchodech, u lékaře, jsou na sloupech po ulicích, máme je v telefonu, počítači a někdy jsou i součástí kuchyňských robotů a jiných přístrojů v domácnosti. Podle feng shui jsou hodiny symbolem uplývajícího času a ubíhajícího života jako celku. Klasické nástěnné hodiny velmi silně ovlivňují lidský život. Připravili jsme pro vás přehled některých doporučení a rad, jak správně vybírat hodiny a které místo je k jejich zavěšení vhodné.

Místa vhodná pro umístění hodin v bytě

Na to, k jakému živlu přiřadit hodiny, neexistuje jednotný názor. Je proto nejlepší zaměřit se na materiál, ze kterého jsou hodiny vyrobeny, a tento materiál uvést do vztahu s jedním z pěti živlů. Seznámíme vás se zónami bytu, které se nejvíce hodí pro umístění mechanických hodin. Proč právě mechanických? Protože ciferník elektronických hodin nemá na lidský život žádný zvláštní vliv.

  • Pokud hodiny zavěsíte na jihovýchodní stranu, budou zajišťovat přísun finančních prostředků do rodiny. Jestliže se stále potýkáte s finančními problémy, pak s pomocí tohoto umístění hodin se vyřeší v nejbližší době. Na jihovýchod a východ bytu vybírejte hodiny dřevěné, kulatého tvaru, nejraději zeleného, černého, šedého nebo šeříkového barevného odstínu.
  • Pokud trpíte nedostatkem profesionálního uznání nebo byste se chtěli proslavit, vyberte pro zavěšení nástěnných hodin jižní stranu. Zvolte pravoúhlé nebo trojúhelníkové hodiny zelené nebo červené barvy. Čím dražší a zvláštnější budou, tím lépe. Výborně na tuto oblast působí hodiny ručně vyráběné.
  • V jihozápadní části bytu se budou vhodně vyjímat hodiny čtvercového nebo trojúhelníkového tvaru, nejlépe z porcelánu anebo keramické. Hledejte béžový, růžový, žlutý nebo oranžový barevný odstín. V tomto případě si zajistíte milostná dobrodružství.
  • Severní část vašeho bytu zodpovídá za profesionální úspěchy a kariéru. Pokud byste právě tuhle životní oblast potřebovali tak trochu postrčit, zavěste na severní zeď kulaté kovové hodiny přísných barevných odstínů – černé, šedé nebo modré.
  • Severovýchodní strana příznivě ovlivňuje získávání nových znalostí. Hodiny zavěšené na severovýchodní zdi podporují cestování a také příchod životních pomocníků. Vybírejte je podle stejných parametrů, jaké jsou uvedeny u předchozího odstavce.
  • Jestliže hodiny zavěsíte na západní stranu svého bydliště, ovlivníte oblast tak důležitou, jakou je rozvoj a výchova dětí. Pokud plánujete dítě, je právě toto umístění hodin tomuto záměru příznivé. Podporuje rovněž rozvoj tvůrčích schopností. Pro tyto účely nejlépe poslouží hodiny bílé nebo stříbřité barvy a čtvercového, oválného nebo kulatého tvaru.


Místa nevhodná k zavěšení hodin

Hodiny se mají stát vašimi pomocníky, a proto jejich umístění sehrává zásadní roli. V bytě jsou ovšem rovněž místa, kam se zavěšení hodin rozhodně nedoporučuje.

  • Určitě nezavěšujte hodiny u vchodu do bytu, kde by každému hned padly do očí. Hrozí to nepříjemnostmi – všude budete mít ustavičné zpoždění.
  • Ložnice má být spojena s tichem a klidem. Popohánět čas odpočinku a narušovat čas intimní blízkosti tikáním hodin není právě nejlepší nápad. V ložnici se tedy těchto zdrojů hluku zbavte. Jestliže se bez budíku zkrátka neobejdete a hodiny v mobilu vám nevyhovují, zvolte co nejmenší kompaktní variantu.
  • Do dětského pokoje vybírejte zásadně a vždy pouze hodiny kulatého tvaru a větší velikosti. Jiné varianty nejsou vhodné, protože dítě nenaučí vnímat, jak rychle běží čas. S velkými kulatými hodinami se dítě snáze učí odpovědnosti a nutnosti dodržovat časový rozvrh.
  • Rozbité hodiny, které nejdou, se snažte dát co nejdříve do pořádku. Pokud jsou neopravitelné, zbavte se jich, protože podporují ustrnutí energie a navíc negativně působí na funci jiných talismanů fen shui. Pokud jsou to snad hodiny cenné, starožitné, kterých se nechcete zbavovat, nemějte je v obytných místnostech, ale dejte je například do garáže.

Hodiny jako dárek

Darovat hodiny příteli nebo milovanému partnerovi je často významné gesto, protože většinou jde o dost drahou věc. Je to však skutečně dobrý dar? Tady feng shui nedává jednoznačnou odpověď, nicméně však Číňané pokládají tento dar za urážlivý.

Čím starší je člověk, kterému jste hodiny darovali, tím silněji vnímá takový dar jako ponižující. A důvod je prostý. Hodiny symbolizují plynoucí čas, který je protikladem dlouhého věku. Když tedy někomu darujete hodiny, je to doslova jako byste mu nepřáli žít dlouho a šťastně.

Co si naopak máte počít, jestliže jste se příjemcem tohoto rozporuplného daru stali vy sami? Jak máte eliminovat veškerou jeho negativní energii? Nejprve musíte co nejsrdečněji poděkovat tomu, kdo vám hodiny daroval a poté mu výměnou darovat pár mincí.

Pokud hodinami jako dárkem obdarovali rodiče své dítě, veškerý negativní podtext daru se vytrácí.

Přesýpací hodiny podle feng shui

Ti, kdo se drží zásad a pravidel východního učení, přikládají velký význam hodinám přesýpacím. Písek, kterým jsou tyto hodiny naplněny, jako by byl doslova nabitý životní energií, protože je v ustavičném pohybu. To se velmi pozitivně odráží na osobách v blízkosti hodin. Přesýpací hodiny dokáží bez ustání proměňovat energii místa, na kterém se nacházejí tak, že bude stále pozitivní.

Nejlepší je pořídit si přesýpací hodiny dřevěné, neboť dřevo je teplý a živý materiál. Písek jako symbol živlu Země bude ve spojení se dřevem bez ustání aktivně působit na atmosféru bydliště v pozitivním směru.

Kam je nejvhodnější postavit přesýpací hodiny? Umístěte je tam, kde pociťujete zpomalení energetického toku. Pokud jsou vaše vztahy s partnerem rozhárané, postavte hodiny do ložnice, jestliže byste rádi uspěli v profesionální oblasti, dejte si je do pracovny. Samozřejmě v tomto ohledu nejlepší umístění by bylo přímo na vašem psacím stole na pracovišti.

Kromě výše popsaných přínosů hodin musíme ještě připomenout, že příznivě působí na disciplinu a řád členů domácnosti, pomáhají hlídat si čas a zbůhdarma ho neutrácet.

=========
8 pravidel feng šuej k získání materiálního blahobytu
Pravidla finanční hojnosti podle feng-shui

Facebook AstroPlus.cz