Jak ochránit čakry

Proces vzájemné výměny energií je prakticky nepřetržitý: probíhá, když mluvíme se členy rodiny, stýkáme se s přáteli, kolegy, když chodíme po nákupech nebo stojíme někde ve frontě. Nezřídka je důsledkem této výměny energetické vyčerpání. Stav, který mnoho lidí označuje výstižným „cítit se jako vymačkaný citrón“. Kdo a jak slídí po energii našich čaker a můžeme ho zastavit?

Múladhára je «nejzemitější» čakrou. Odpovídá za zdraví a životní sílu, instinkty a schopnost přežít. Lovci energie Múladháry rádi pod ušlechtilou záminkou dělají pořádek na cizím stole. Při jednání se vždycky snaží převzít iniciativu, brání dokončení toho, co bylo začato. V rozmluvě mají sklon skákat do řeči a dokončovat za jiné lidi načaté věty. Ztráta energie Múladháry hrozí bolestmi ve spodní části páteře, problémy s nadledvinkami a nevysvětlitelnými pocity neklidu.

Jak se ochránit: Nijak se neostýchejte dotyčného patřičně usadit a jasně dát znát, kde jsou hranice vašeho území.

Svádhištána řídí emoce, pomáhá nám v plném prožití radosti ze života. Vyhledávání erotických potěšení je její doménou. Lidé kradoucí energii této čakry velmi rádi předvádějí nenadálé hysterické výstupy. Rychlý a snadný způsob, jak získat energii Svádhištány, je ironie na téma sexuálních schopností partnera. Pro oběť představuje ztráta této energie nebezpečí vzniku závislosti na partnerovi, hrozí mu propuknutím zoufalého pocitu žárlivosti, sexuální komplexí i onemocněním pohlavních orgánů.

Jak se ochránit: Neberte si urážlivá slova k srdci a ironizujte také. Pokud ten druhý rozpoutá svůj oblíbený hysterický výstup, otočte se a jděte prostě pryč.

Manipúra je centrem lidské vůle, pomáhá nám dosáhnout stanovených cílů. Z této čakry čerpáme sebejistotu. Hrubá rozkazovací řeč, vulgarity, agresivní chvástání, to vše jsou příznaky, že se někdo snaží nasytit vaší energií Manipúry. Takoví lidé brání rozhodování, rádi komandují a nutí vás k rychlejšímu jednání: «Tak honem, dodělej to», «Jez rychleji». Vytahují se, že všechno umějí líp: «Vydělávám víc než ty», «To pro mě nic není!», «V tvých letech už jsem byl šéfem». Ztráta energie Manipúry vyvolává chronický pocit viny, probouzí komplex oběti, neschopnost bránit se a působí rovněž problémy s orgány trávicí soustavy a játry.
Jak se ochránit: Klidně a metodicky dělejte, co jste si usmysleli. V duchu si opakujte: «To je můj život a moje volba».

Srdeční čakra Anáhata odpovídá za schopnost milovat, soucítit a odpouštět. Nejjednodušší způsob jak zcizit její energii je vyvolat pocit viny nebo lítosti: «Já jsem tě vychovala a ty…», «Přispějte na živobytí». Je-li ochuzen o energii srdeční čakry, ztrácí člověk vnitřní harmonii. Trápí ho «srdce rozbité na kusy», chorobná potřeba lásky všech okolo, nízké sebevědomí a také srdeční onemocnění a slabá imunita.

Jak se ochránit: Učte se mít rádi sami sebe. Napište si na papír všechny své dobré vlastnosti a seznam všech, třeba i těch nejdrobnějších úspěchů. Uvidíte sami, že důvodů, proč být na sebe hrdi, je daleko víc, než jste předpokládali!

Viššudha čakra bývá často označována jako «dveře ke svobodě», protože právě ona je klíčem k seberealizaci. Když vás někdo chce zbavit její energie, demonstrativně kritizuje váš vnější vzhled, pracovní úspěchy i dosažené tvůrčí cíle. Lovci energie Viššudhy rádi parodizují a vysmívají se ostatním. Pokud se jim podaří dosáhnout svého, ztrácí jejich oběť energii a kvůli sebe-rozvoji. Možné jsou také časté bolesti v krku a výpadky výměny látkové.

Jak se ochránit: Cvičte se v nezávislosti na cizích názorech a s nikým se neporovnávejte. Snažte se alespoň na pohled odpovídat obrazu nezávislé, silné osobnosti: takoví lidé představují pro lovce energie vždycky těžký oříšek.

Ádžňá čakra pomáhá překračovat rámec všedních dnů, čerpat inspiraci v síle Vesmíru a budovat šťastný život. Když vysává z okolí energii této čakry, vyžaduje takový lovec plnění svých příkazů bez námitek a vysvětlování. Partnera v rozhovoru ubíjí svým intelektem, vnucuje mu názor, že pouze jeho mínění má cenu a je správné. Nedostatek této energie je nebezpečný a často se projevuje propadnutím do nejrůznějších zhoubných závislostí.

Jak se ochránit: Než se pustíte do plnění něčích nařízení, analyzujte si pečlivě, co a s jakým cílem je od vás vlastně požadováno. Pokud se vás někdo snaží o něčem přesvědčit, neostýchejte se klást množství upřesňujících otázek.

==========
Tělo je klíčem ke všemu
Co může tvar dlaně říci o člověku

Facebook AstroPlus.cz