Jako každé umění, také malba v člověku probouzí celou záplavu pocitů a emocí. Podle nich pak každý vyhledává „svého“ autora. Někdo zbožňuje Leonarda, jiný se s potěchou kochá díly Salvátora Dalího a další nedá dopustit na impresionisty.
Každý člověk je zkrátka jiný a jiný je také vkus každého z nás. To je normální. Shoda existuje v tom, že když se nám obraz nelíbí, netoužíme mít ho nablízku. Všechno záleží na energii proudící z plátna. Člověk ji vycítí intuitivně.
Pravidla výběru
Obrazy v domě dokážou ovlivnit náš život jak v kladném, tak v negativním směru. Abychom jejich působení zaměřili správným směrem, je třeba znát jistá pravidla výběru a umístění maleb. Pokud je dodržíme a provedeme všechno správně, nebudou obrazy pouze zkrášlením interiéru, ale budou také příznivě ovlivňovat naši podstatu.
První pravidlo feng shui pro obrazy – musejí vyvolávat pouze kladné emoce. Musejí se líbit. Pokud zobrazená látka budí úzkost, neklid, sklíčenost, je lépe se takového obrazu zbavit. Udělejte si malou vnitřní analýzu – proč vlastně ta či ona kresba nebo portrét ve vás budí negativitu? Snad jde o nějaké nepříjemné vzpomínky, asociace, informace o tom, kdo vám obrázek daroval nebo je jeho autorem. Obraz vám může připomínat životní období, na které neradi vzpomínáte. Může jít o asociaci s nějakou filmovou nebo literární postavou, která budila vaše záporné pocity. V každém případě je třeba se ho zbavit.
Jak poznat, že nežijete svůj život (a co s tím dělat) - PDF průvodce ZDARMA >>>
Druhé pravidlo – vyhýbejte se agresivním a nepřátelským tématům. Podle principů feng shui podobné obrazy nenesou žádné dobré poselství a neměly by v domě vůbec mít místo. I kdyby se vám líbil malířův styl, i kdyby šlo o cennou památku. Nic dobrého vám takový obraz nemůže přinést.
Třetí pravidlo – vyhýbejte se portrétům zemřelých příbuzných stejně jako fotografiím známých osobností, které už nejsou mezi námi. Jejich zobrazení aktivuje energii jin, což není dobré. Pokud velmi silně lpíte na nějakém svém velkém vzoru, vystavte si jeho portrét na pracovním stole v zaměstnání.
Čtvrté pravidlo – nepřehánějte to s abstraktními obrazy. Podle feng shui podobná díla nepůsobí v obývaném prostoru příliš příznivě. Nenesou zjevné negativní poselství, avšak také pozitivity je v nich málo. Je to někde mezi.
Páté pravidlo – nekupujte si dílo, kterému nerozumíte. Máme tu na mysli obrazy s různými hieroglyfy. Právě v obchodech s nejrůznějšími feng shui předměty můžeme narazit na různá plátna s nakreslenými symboly, které mají svůj skrytý smysl. Požádejte prodavače o rozšifrování a teprve pak se rozhodněte, zda koupíte. Ne vždy se to, co je ukryto ve znacích, hodí právě pro vás.
Jak obrazy nejlépe umístit
Obrazy vybírejte zcela podle svých vnitřních pocitů. Intuice ještě nikoho nezklamala, svěřte se jí a nebudete litovat. Máte-li rádi zvířata, květiny a všechno, co je spojeno s přírodou, vybírejte jen zcela mírumilovné motivy. Žádné dravce strhávající kořist, žádnou štvanici na jelena. Pár labutí, šveholící ptáci, medvědice s medvíďaty.
Test životní rovnováhy ZDARMA >>>
Chcete-li dodat romantismu svému partnerskému životu a obnovit bývalé city, pověste si na zeď obraz s kyticí pivoněk. Podle čínské filosofie jsou tyto květiny symbolem vášně a lásky.
Aby byl v domě dostatek a finančně se vám dařilo, hodí se do kuchyně pověsit nějaké zátiší s ovocem nebo jinými potravinami. Hlavní je, aby z obrazu vyzařovala příznivá kladná energie a váš pohled byl často přitahován k místu, kde obraz visí.
Do obýváku se hodí obrazy zobrazující pohyb – běžící koně, ušlechtilé laně nebo jiná stvoření. Nejen že to osvěží interiér, ale vytváří se tak dodatečný proud dobré energie čchi. Podle feng shui nemáme obrazy vybírat podle barvy tapet nebo čalounění nábytku. Jejich poslání je jiné; mají naplňovat život pohodou a napomáhat plnění tajných přání.
Obrazy podle feng shui by měly být umísťovány podle těch životních cílů a pravidel, které jsou pro nás prioritní. Sovu jako symbol moudrosti a rozumu pověsíme do dětského pokoje, květinové kompozice se hodí do ložnice, „jedlé“ motivy dáme do kuchyně.
Pracovní místo za svými zády zkrášlete obrazem symbolizujícím stabilitu a solidnost – horskou krajinou nebo nějakou architekturou. Na takové místo nezavěšujte žádné obrazy s vodními motivy.
Pokud si nejste jisti, kam obraz patří, zavěste ho kousek od vchodu do bytu – neuděláte chybu.
V žádném případě to však s množstvím obrazů nepřehánějte. Čeho je moc, toho je příliš a přehnaný počet obrazů z nich může udělat předměty bránící volnému proudění dobré čchi.
Pokuste se namalovat nějaký obraz sami, nevadí, že nejste tak dobří jako mistři. Vše, co je uděláno vlastníma rukama, s láskou a snahou, vám pomůže při dosahování životních cílů.
Budoucnost záleží jenom na vás. Vesmír sleduje lidské jednání, avšak právo výběru ponechává na lidech. Snažte se svůj život zlepšovat. Feng shui vám v tom pomůže.
Test životní rovnováhy ZDARMA >>>
Feng shui ve vaší ložnici
Jak podle feng shui zařídit koupelnu