Feng shui ve vaší ložnici

feng-shui-loznice

Jak uspořádat prostor v nejintimnější místnosti bytu? Jak zařídit místnost, kde nacházíme útočiště po dni naplněném stresem tak, aby nám zbytečně neunikala pozitivní energie čchi?

Tato místnost má být místem uvolnění a spánku. Ložnice dospělých a dětí se od sebe liší. Ložnice pro dospělé má vést k pocitům uvolnění, dětská ložnice má povzbuzovat a aktivovat životní energii.

Ložnici orientovanou na západ osvěcují uvolňující paprsky zapadajícího slunce. Tato místnost je proto nejvhodnějším místem odpočinku dospělých. Naopak místnost s okny obrácenými k východu je osvětlena zářivými paprsky slunce, které vychází, což z ní dělá nejvhodnější místnost pro dětskou ložnici

Obecně platí, že v ložnici by neměla být více než dvě zrcadla, neměla by být příliš silně osvětlena a stěny by měly být bez obrazů, výrazných ozdob či výtvarných motivů. Ložnice má být tiché, klidné a pokojné místo. Proto tlumené světlo a pohodové, jemné barvy jsou pro ni ty nejvhodnější.

Přehled pravidel feng shui pro ložnici:

– Postel obrácená tváří k oknu přitahuje negativní energii ša. Neutralizovat by ji mohlo zrcadlo Ba gua nebo zvonečky.

– Postel tváří ke dveřím je věc přísně zakázaná. Tomuto postavení lůžka se říká „pozice smrti“, neboť takto bývají z místnosti vynášeni nebožtíci.

– Nikdy neumisťujte zrcadlo do nohou postele nebo proti oknu ložnice.

– Za ideální je podle feng shui třeba považovat umístění ložnice vedle obýváku nebo přímo nad ním, jde-li o vícepatrový dům.

– V ložnici má panovat klid a pokoj, naladění na nové možnosti a osobní růst. Základními body jsou podle feng shui postel, zrcadla a dveře. Na tyto body musíme soustředit pozornost. Pokud dveře do ložnice nenecháváme otevřené dokořán, ale pouze „do pravého úhlu“, znamená to, že do ní nemají přístup všechny možnosti. Abychom zmírnili tuto okolnost, je dobré umístit přímo proti dveřím oblíbenou fotografii, knihy, vázu s květinami nebo sošku, která se nám líbí, jako přivítání při vstupu do místnosti. Má to být to první, na co padne náš pohled, když sem vejdeme.

– Střídmě zařízená ložnice přináší více klidu, je více funkční a skýtá daleko více pohody. Střídmost tu symbolizuje pokrok, vývoj. Je tedy třeba držet tuto místnost v přísném pořádku, nezaplavovat ji zbytečnostmi. To se týká i všech zásuvek a skříní.

– Jakákoli překážka u vstupu do ložnice je nebezpečná a brání volnému pohybu pozitivní energie čchi. Nemá tu mít místo žádný nábytek, obuv, sportovní náčiní nebo elektrické kabely. Nic nesmí bránit volnému průchodu.

– Pokud jsou v ložnici okno a dveře přímo proti sobě, je třeba v polovině vzdálenosti mezi nimi zavěsit na strop mnohostěnný krystal. Pozitivní energii to pomůže nějakou dobu se v místnosti zdržet.

– Jestliže je přímo proti dveřím zeď a vzdálenost mezi nimi je menší než vaše výška, musíte na tuto zeď zavěsit zrcadlo.

– Postel by neměla být ode dveří přímo viditelná, avšak vy byste vleže na posteli měli mít možnost vidět každého, kdo vchází. Využijte za tím účelem zrcadlo, nesmíte je však umístit přímo v nohách postele.

– Spaní pod stropními trámy symbolizuje útlak. Jestliže nemáte možnost přesunout postel na jiné místo, umístěte po obou jejích stranách čínské bambusové flétny, abyste čelili negativní energii.

– Kromě všeho řečeného ještě platí, že žádný ostrý úhel, žádný rok by neměl směřovat do čela postele. Feng shui tomuto jevu říká „otrávená střela“. Ostrých úhlů, rohů a hran směřujících k hlavě postele je třeba se zbavit. Postavte postel tak, aby nic neohrožovalo vaši energetickou rovnováhu.

– V ložnici by neměly být žádné rostliny, rozhodně alespoň v takové, která nemá příliš prostoru. Rostliny vám ubírají životní energii. Totéž platí o akváriu.

Dobře zařízené ložnice se příznivě odrazí na pohodě v rodině i na zdraví všech jejích členů.

=========
Jak podle feng shui zařídit koupelnu
Volba oblečení podle feng shui

Facebook AstroPlus.cz