Červená obálka – cesta k prosperitě

cervena-obalka

V mnoha kulturách má červená barva zvláštní význam. Víceméně po celém světě je pokládána za barvu mládí, krásy, vášně, odvahy a lásky. V Číně je barvou štěstí. Například výzdoba při svatbách a rodinných oslavách má především tuto barvu. Čerstvě narozeným miminkům se na nožičku uvazuje červená stužka s mincí. Barva má dítěti přinést štěstí, mince je bude chránit před zlem. Když je děťátku měsíc, pořádá se oslava, na níž hosté dítěti přinášejí červená vajíčka symbolizující harmonii a štěstí. Červená představuje kromě štěstí také loajalitu a odvahu, přináší slávu a pevné zdraví. Také pruhy papíru, vždycky čerstvě nalepené po obou stranách dveří i nad vchodem u příležitosti čínského nového roku jsou červené. Novoroční ochranné nápisy na nich mají přinést obyvatelům domu radost, štěstí a prosperitu. Je vždycky dobré mít u sebe něco červeného.

Také ve feng shui má červená zvláštní postavení. Podle tohoto starobylého čínského učení má v sobě červená barva nejmohutnější z energií – prvopočátek jang, sílu a aktivitu. Červená barva je rovněž spojována s mocí a bohatstvím. Dokládá to stará tradice červených obálek…

Tajemná obálka

Od dávných dob je v Číně zvykem dávat peníze darem v obálce z červeného papíru, zdobené zlatými nápisy a obrázky. Má se za to, že to není prostě jen hezké, ale že to majiteli obálky slibuje bohatství, ochraňuje před chudobou a ztrátami. Stejně jako v Evropě, také v Číně dostávají novomanželé kromě jiného i peněžní dary. A to právě v takové obálce. Tento dárek není tedy dárkem jenom svou finanční hodnotou, ale také přáním rozkvětu, úspěchu, zajištěného a bezpečného společného života. Zajímavé je i přesvědčení, které tento dar doprovází – bohatství a úspěch přicházejí i k tomu, kdo daroval, neboť daruješ-li je, vrátí se ti podle čínského zvyku stonásobně. Krom svojí praktické funkce je podle zásad feng shui červená obálka také mocným talismanem.


Druhy červených obálek

Abychom si moc červené obálky vyzkoušeli sami na sobě, nemusíme žít zrovna v Číně. Dnes jsou, stejně jako řada dalších talismanů feng shui, červené obálky používány v nejrůznějších částech světa.

Existuje několik druhů obálek. Jsou na nich namalovány různé symboly a jsou určeny pro různé cíle.

Pokud si přejete mít peněženku vždycky nabitou penězi, uchovávejte peníze na denní výdaje v obálce se znakem „Rozkvět“. Chcete-li našetřit určitou částku, ukládejte peníze do obálky se znakem „Bohatství“, přičemž na ni nezapomeňte napsat, kolik peněz potřebujete našetřit – a nebuďte zbytečně skromní, víc peněz, než napíšete, stejně ušetřit nedokážete.

Cizí peníze nebo takové peníze, které máte připraveny jako dárek pro někoho jiného, vložte do obálky se znakem „Velké štěstí“. Když je darujete, dostanete ještě mnohem víc. A konečně, máte-li se s někým vypořádat například za práci, kterou pro vás vykonal, nebo máte-li někomu vrátit dluh, pak peníze na to připravené vložte do obálky se znakem „Spravedlnost“. Buďte si jisti, že se vám ta částka vrátí!

Důležitější než peníze

Červené obálky vám pomohou v úspěšném zacházení s penězi a ochrání vás před finančními ztrátami. Pamatujte však, že feng shui pracuje také s pojmy Osudu a Štěstí. To jsou dvě kvality lidského života závislé pouze na čase a místě narození. Podle mistrů feng shui můžeme svůj život vylepšit, avšak kardinálně změnit to, co je nám souzeno, není v našich silách. Ne každému je dáno být milionářem a je lepší se s tímto faktem zkrátka smířit.

Kromě toho jsou i jiné věci, důležitější, než peníze. Červené obálky pomáhají získat dlouhověkost a splnit si své sny v jiných oblastech života – najít například svou druhou polovici. Ke splnění nemateriálních přání jsou určeny zvláštní obálky štěstí, označené opět speciálními znaky. Do takové obálky vložíte papírek s napsaným přáním – a dočkáte se jeho splnění!

=========
8 pravidel feng šuej k získání materiálního blahobytu
Volba oblečení podle feng shui

Related posts: