Jak zbytečně nevydávat energii

Spolu s důležitostí střídání práce a odpočinku musíme připomenout také přístup k samotnému výdeji energie. Často bohužel vydáváme energii na nepotřebné věci, nepotřebné informace, nikomu nepotřebnou činnost. Zbavujeme se tak možnosti vložit ji do něčeho, co bychom skutečně potřebovali, co je důležité.

Abychom se tomu vyhnuli, stačí dodržovat jednoduchá pravidla:

1. Správně určit cíle a kýžené výsledky – to je nejdůležitější umění každého zaměstnaného člověka. Často zapomínáme na to hlavní – proč děláme to, co děláme a o co usilujeme. Musíme mít svůj cíl vždycky před očima a nezapomínat, co konkrétně je třeba dělat, abychom ho dosáhli.

2. Často příliš intenzivně spotřebováváme informace. Ráno kontrolujeme poštu ještě v posteli na svém chytrém telefonu, cestou do práce jsme na sociálních sítích, v práci se opět posadíme k emailům a celé dopoledne na ně odpovídáme. Už v poledne jsme zpravidla přesyceni informacemi zvnějšku. Je třeba si uvědomit, že tyto informace pohlcují naši energii. Není se co divit, že mnoho sil na něco jiného při tomto režimu už nezbývá.

3. Zaveďte si užitečnou praxi zanášení nejdůležitějších strategických úkolů do kalendáře. Úkol má dvakrát víc šancí na splnění, je-li registrován kalendářem.

4. Velkým požíračem energie je snaha vyhovět očekávání ostatních. Často je to hloupá past, do které spadneme sami. Někomu něco slíbíme, ačkoli nám o to neříkal. Načež nám slib visí na krku jako závaží, musíme na něj myslet a bojovat s pocitem viny, jestliže se nám ho nedaří splnit.

5. Když lidé pochopí své nesprávné nakládání s energií, musejí si obvykle vytvořit celou řadu návyků aby život změnili k lepšímu. Dříve vstávat, dříve chodit spát, být fyzicky aktivní, víc číst, častěji volat rodičům a podobně. Nic není nesmyslnější, než chtít tohle všechno změnit a zavést naráz. Je třeba zavádět změny po jedné, postupně. Pak se zdaří i změna celková.

Chceme-li se věnovat něčemu důležitému a zároveň vést normální život, musíme věnovat pozornost svým zvykům a tomu, na co utrácíme energii. To je také to, co konec konců odlišuje šťastné lidi od nešťastných.

=========
Energetická obrana a její metody
Pravidla zachování energie: 13 poučení

Facebook AstroPlus.cz