Aromaterapie pomáhá zvednout náladu, dostat se ze stavu sklíčenosti, uvolnit se a osvěžit mysl, umí napomoci vytvoření romantické nálady nebo podpořit soustředění při práci. Různé vůně mají na člověka různý vliv. Aromata existují v podobě vonných tyčinek, svíček, olejů, konusů a jiných tvarů. Vybírejte si to, co se vám líbí a co vám vyhovuje a užívejte si různých přírodních vůní.
Aromata mají mnohá plus: pokud jsou to skutečně přírodní vůně, nemají žádné vedlejší účinky, dobře vypadají, ať už je umístíme kdekoli a jejich použití je jednoduché. Vonných tyčinek je několik druhů. Vůně barmské, indické, malajské, thajské a cejlonské patří všechny do jedné skupiny.
Do této kategorie patří tyčinky, jejichž střed tvoří bambus, základem může být uhlí, neboli „massala“. Do směsi prachu z dřevěného uhlí, která nemá žádnou vůni ani zápach, je vmíchán plnící olej. Když tyčinka hoří, uvolňuje se pouze aroma vonného oleje. V jiné variantě tvoří základ výrobku na prášek rozetřené aromatické rostliny. Do první skupiny patří také takzvané „plastelínové“ vůně. Jejich součástí je med a přepuštěné máslo. Význačnou zvláštností tohoto typu vůní je možnost tvarovat z nich různé tvary a figury – proto také název „plastelínové“. Vydávají silnou, výraznou vůni, proto je vhodnější „plastelínu“ používat v rozlehlých místnostech, anebo venku.
Energeticky nejsilnější jsou tibetské vonné tyčinky. Všechny rostliny potřebné k jejich výrobě jsou sbírány určitým způsobem na určitých místech, načež procházejí ekologickou expertízou. Teprve potom se suší a zpracovávají. V jedné tyčince může být až čtyřicet složek a vůně se během hoření může několikrát proměnit. Tyčinky z Tibetu nemají bambusový střed, proto nejsou tak pevné, rychleji hoří a mohou se drolit. Tibetskou specifikou jsou vonné provázky dhupaya , kdy je voňavá směs drcených bylin balena do rýžového papíru, který je kroucením zpevněn a spirálovitě stáčen. Také tyto voňavé provázky rychle hoří.
Rovněž některá sypaná aromata jsou tibetského původu. Je to vlastně prášek z velmi jemně rozdrcené vonné traviny. Do vykuřovadla se nasype kopeček sypké směsi a navrch se položí hořící uhlík. Někdy se touto směsí posypávají vonné tyčinky, aby jim byla dodána další vůně, a vytvořil se tak nový a zajímavý aromatický efekt.
Čínské vonné tyčinky jsou rovněž jinak nezvyklého spirálovitého tvaru, obvykle mají květinovou nebo santálovou vůni a nemají základ. Na rozdíl od těch tibetských jsou tenčí a velmi pevné. Nejčastěji také mají velmi pestré barvy. Čínské vonné tyčinky pomáhají koncentrovat mysl a bystří rozum..
Japonská aromata jsou velmi jemná, sotva postřehnutelná, jejich vůně je neobyčejně vytříbená. Má schopnost uklidnit a ukonejšit mysl, napomáhá celkovému uvolnění. Vonné tyčinky z Japonska jsou baleny v krásných dřevěných schránkách zkrášlených znakovým písmem.
Ať pocházejí z jakékoli země, používají se vonné tyčinky stejným způsobem. Je třeba koupit speciální stojánek, do kterého padá zuhelnatělý odpad. Zapalování tyčinky trvá do chvíle, než z ní začne stoupat vonný dým. Během jednoho dne je dobré používat tyčinky jen jedné vůně, aby čich nebyl otupen a potěšení z aromaterapie se nevytratilo.
Určité vůně mají schopnost pomoci s řešením určitého typu problémů. Při vyčerpanosti mysli a duševní únavě se používá gardénie, cedr, královna noci (selenicereus), levandule, myrha, neroli (květ pomeranče) nebo orchidej. Poradit si s depresí pomáhají aromata skořice, myrhy, levandule, santálu a bazalky indické (tulsi). K podpoře rychlého uzdravování jsou používány bosvellia, citrón, myrha, santál a růže.
V čase meditace je dobré použít myrhu, santál a růži. Proti parazitům pomáhají vůně karafiátu, kakostu, levandule, citrónu, máty a eukalyptu. K očistě a dezinfekci svého obydlí můžete nasadit cedr, levanduli, bosvellii, citronovník, lotos, jalovec, růži, borovici a eukalypt. K ochraně před uhranutím a nežádoucími hosty jsou používána aromata meduňky,muškátu, levandule, rozmarýnu a túje.
Jak změnit svůj život za pomoci vůní
Energetická ochrana sebe sama i svého domova před negativitou