Jak se naučit vědomě snít

Obětovali byste pár hodin denně, abyste se věnovali něčemu, co jste nikdy dříve nedělali a vydali se někam, kde jste předtím nikdy nebyli? Věřte, že je to doopravdy možné – pokud se naučíte umění vědomých snů. Toto umění vám odkryje celý svět nových dojmů a možností. Vědomý, nebo také lucidní sen je takový, během kterého víte, co děláte, to, co se děje, máte pod kontrolou a sami rozhodujete o tom, co chcete vidět. Podívejme se podrobněji na příčiny něčeho takového.

Ovládané snění je starobylá metoda, která vznikla už na úsvitu lidských dějin. První záznamy o tom, jak si uvědomovat a jak ovládat to, co se ve snu děje, jsou ovšem daleko mladšího data. Pocházejí z roku 415 našeho letopočtu. Svatý Augustin tento stav popisoval jako fyzický spánek, kdy tělo spí a mozek je aktivní. Tento stav podle něj umožňoval vytvářet ve své fantazii celé světy. Známými mistry této metody jsou tibetští buddhisté. Odpradávna praktikují jógové techniky, které jim umožňují uchovat si jasnost vědomí i ve spánku. Mnohá plemena po celém světě rovněž znala tajemství, jak se probudit a přitom snít. Tato schopnost byla pokládána za součást duchovní praxe, kterou by dnes mnozí moderní lidé nejspíš popsali jako šamanismus.

Až po uplynutí dalších staletí, v roce 1975, zaujal fenomén ovládání snů seriózní badatele. Britský parapsycholog Keith Hearn řídil experiment, během kterého si se zkoumanou osobou – Alanem Worsleyem – předali řadu předem domluvených zrakových signálů. Worsley přitom spal. Hearnův experiment zopakoval a ověřil v roce 1978 americký parapsycholog Stephen LaBerge. Ten získal světovou proslulost právě jako propagátor lucidního snění. Ke zkoumání tohoto fenoménu založil ústav a jako autor věnoval této tématice celou knihu. Jeho pokusy vzbudily zájem neurologů, kteří se blíže věnovali problematice lidského spánku a snění.

Další osobností, která je pevně spojena s oblastí vědomého snění, je Carlos Castaneda, známý duchovní guru a spisovatel. Napsal celou knihu věnovanou umění vědomého snění („Umění snít“, česky Volvox Globator 2005), v níž popsal tak zvaných «sedm bran ke snění». Castaneda podrobně vysvětluje, jak během spánku přejít do stavu plně vědomého snu.

Mnozí zaujímají vůči Castanedovým pracem značně skeptický postoj a mají je za naprostý výmysl. Přesto však někteří lidé Castanedovy postupy využívají a mají lucidní sny pravidelně. Nejoblíbenějším postupem, jehož pomocí většina lidí dosáhne úspěchu, je takzvaná «technika rukou». Během dne si čas od času pozorně prohlížejte své ruce, pokaždé asi tak deset vteřin. Ve snu pak, poté co jste své vědomí zafixovali na ruce, je uvidíte opět a můžete pozorovat rozdíly – ruce mohou mít jiný tvar, mohou vypadat podivně, dokonce můžete mít nějaké prsty navíc. Tehdy si také uvědomíte, že tohle všechno vidíte ve snu. Od toho okamžiku budete svůj sen ovládat, dokážete rozhodnout o tom, čemu se v něm chcete věnovat, kam jít nebo co vidět. Existuje také další metoda umožňující uvědomovat si, co se ve snu děje a ovládat své jednání. Nicméně nejvhodnější je začít opravdu tím, co doporučuje ve své knize Castaneda: v průběhu dne čas od času zafixujte pohled i pozornost na svých rukách. Pomůže vám to snadno postřehnout změny v jejich vzhledu až budete snít. Než se odeberete na lože, řekněte si, že dnes hodláte vidět lucidní sen a stanovte, co konkrétně v něm uvidíte. Zvolené téma si několikrát opakujte – zvýšíte tak šanci, že si sen zapamatujete. V průběhu dne je rovněž užitečné si občas položit otázku: nespím náhodou?

Pokud si zvyknete takto postupovat, stejná myšlenka vás napadne i ve snu, načež si dokážete uvědomovat to, co se děje. Abyste se zcela ujistili, že skutečně spíte, vyzoušejte staré dobré štípnutí: zkuste sami sebe štípnout. Jestliže nic necítíte, znamená to, že jste dosáhli úspěchu a skutečně vědomě sníte. Důležité rovněž je vést si deník svých snů. Mějte vedle postele sešit, do kterého si budete pravidelně zapisovat, co se vám zdálo. Je jedno, kdy se vzbudíte, snažte se zkrátka ihned po probuzení zapsat viděné. V budoucnu bude pro vás ovládání snu ještě snadnější. Vyzkoušejte také nastavit budíka na cca 5 a půl hodiny po době, kdy jste ulehli. Pravděpodobnost vybavení snu, který se vám zdál, je v tu dobu nejvyšší. To je ověřeno výzkumy. Abyste byli úspěšní, budete potřebovat trpělivost a vytrvalost.

=========
9 příznaků, že jste na vysoké životní cestě
Pokud se vám tahle zvířata vyskytují v životě často, někdo «tam nahoře» chce s vámi navázat spojení

Facebook AstroPlus.cz