Že pojem nirvány pochází z buddhismu vědí mnozí, skutečný význam slova však pochází ze sanskrtského kořene „nir“ a znamená vyhasínání a úpadek, nejenom pouze extázi, jak si obvykle lidé myslí. Nirvána je stav, v němž člověk přestává zakoušet utrpení a zbaví se světského lpění, touhy a potřeb. Samo lidské bytí tím nevyhasne, vyhasnou pouze lidské vášně.
Člověk přestává myslet na svůj zájem a na to, co je na tomto světě významné a začíná vidět skutečnou podstatu toho, po čem touží. Jeho vědomí se vyprazdňuje a osvobozuje.
Pojem nirvana má jak negativní, tak pozitivní interpretaci.
Co je na jedné straně nirvana? Stav kontemplace, stav úplného ponoření do sebe. Absence úvah o neštěstí, ale také myšlenek o štěstí. Přemýšlení o zlu, ale také o dobru. Naprostá lhostejnost k jakýmkoli aspiracím, nepřítomnost touhy po životě jako takovém. To vše dodává nirváně spíše negativní zabarvení, pokud se na věc budeme dívat pohledem obyčejných lidí, kteří nirvány nedosáhli.
Eliminace touhy, která způsobuje utrpení, je však zároveň doprovázeno duchovním růstem, likvidace individuality poskytuje pocit jednoty se vším, co existuje, proud vědomí se stává dokonale čistým a postrádá jakoukoli osobní kvalitu. Člověk, který dosáhl takového stavu, dosahuje dokonalosti, existuje, jako by neexistoval v čase a jako by neexistovaly hranice reality, ve světě naplněném absolutním mírem. Prožívá naprosté uspokojení životem, začíná vidět skutečnou podstatu věcí a dosahuje blaženosti, která je obecně označována slovem „nirvana“.
Kromě interpretace tohoto pojmu z hlediska konečného stavu duše existuje i další běžná interpretace.
Nirvana je prostorem existence velmi malého počtu lidí, kteří dosáhli osvícení a na základě své vůle opustili Velké kolo Samsáry (kruh znovuzrození naplněný strádáním). Osvícený člověk, který odešel do Nirvány, se nemůže vrátit do Samsáry a navždy zůstává ve zcela harmonickém světě prostém utrpení.
Proč pracovat s karmou?
4 příznaky zkušenosti z minulých existencí