Na světě existuje více než dvacet pět tisíc náboženských směrů a kultů. Každé z těchto náboženství má svá vlastní svatá místa, významná buď nějakou důležitou duchovní událostí nebo uváděná ve svatých písmech. Zjistit počet podobných posvátných míst je velice obtížné a stanovit jejich přesný počet pak prakticky nemožné. Nicméně na Zemi existují dvě města, která bychom mohli označit za ta nejsvětější ze všech – jsou to Jeruzalém (Izrael) a Váránasí (Indie). Každé z těchto měst je uctíváno hned třemi náboženstvími. Jeruzalém je posvátným městem judaismu a křesťanství a třetím nejsvětějším místem islámu. Váránasí je poutním místem hinduistů, buddhistů a džinistů. Do obou těchto svatých měst putují desetitisíce poutníků a návštěvníků, kteří touží spatřit na vlastní oči svoje svatyně.
Jeruzalém
Toto město je opravdovým kamenem sváru ve vzájemných vztazích islámu, judaismu a křesťanství. Desítky tisíc přívrženců každého z těcho náboženství hynuly kvůli ovládnutí svých svatých míst v Jeruzalémě. Války o Jeruzalém se staly celými historickými epochami a politické i vojenské konflikty kvůli tomuto městu neutichají dodnes.
Židé pokládají Jeruzalém za svoje nejsvětější místo ze zcela pochopitelných důvodů – právě v tomto městě postavil židovský král Šalamoun první Chrám – hlavní svatyni judaismu a ztělesnění postavení Židů jako bohem vyvoleného národa. První Chrám zničil babylonský vládce Nebukadnezar II roku 587 př.n.l., obnovený druhý Chrám pak nechal v roce 70 našeho letopočtu do základů vypálit a zničit římský císař Titus. Na zbudování třetího Chrámu tak Židé čekají už téměř dva tisíce let. Obnovení Chrámu znamená pro judaismus něco příchod ráje, protože podle jeho svatých textů teprve poté skončí věčné putování a utrpení Židů a Izrael bude panovat nad národy. Poznamenejme, že „Izraelem“ tady není myšlen dnešní stát Izrael, ale kdysi Bohem vyvolený židovský národ.
Proč je Jeruzalém nejposvátnějším místem také pro křesťanství, ví nejspíš každý, i ten, kdo v Boha nevěří. V tomto městě byl souzen Ježíš Kristus a zde si nad jeho osudem umyl ruce Pilát. Nedaleko od města, na hoře Golgotě, byl Ježíš ukřižován. Tam byl také Boží syn pochován a tam vstal z mrtvých. Nyní na tomto posvátném místě stojí Chrám Božího hrobu, v němž podle pravoslavných křesťanů každý rok o Velikonocích sestupuje na Zemi Svatý oheň.
Pro muslimy je Jeruzalém třetím nejposvátnějším městem proto, že podle jejich víry nad Chrámovou horou, kde kdysi stál židovský Chrám, se setkal Mohamed s Alláhem. Podle slov samotného Mohameda ho na toto místo jednou ve spánku s pomocí archanděla Gabriela přenesl okřídlený kůň Buraq. Když se zastavil nad Chrámovou horou, spatřil Prorok, že se nad ním otevírají nebesa a ukázala se mu cesta k Božímu trůnu. Téměř nikdo Prorokovi nevěřil, dokud do všech podrobností nepopsal Jeruzalém, ve kterém nikdy před tím nebyl. Když muslinové v sedmém století dobyli Jeruzalém, začali ihned stavět na svatém místě tohoto Prorokova nanebevstoupení mešitu, známou jako al-Aksá.
Váránasí
Nejsvětější místo v Indii je Váránasí, známé také jako Benáres nebo Káší, město ležící na řece Ganze na severovýchodě země. Váránasí je nejvyhledávanějším místem hinduistických, buddhistických a džinistických poutníků. Patří mezi sedm posvátných hinduistických měst. Podle hinduistické víry zbudoval město před pěti tisíci lety sám bůh Šiva. Nachází se tu dokonce polozatopený chrám, v němž podle ústní tradice Šiva občas přespává. Váránasí je přeplněno chrámy a svatyněmi, mezi nimž je mnoho džinistických. Džinisté první v Indii vystoupili s myšlenkou nenásilí, nepoškozování a zachování života.
Většina obyvatel města pracuje na zajištění ubytování a obživy poutníků a udržení pořádku v četných chrámech. Hinduisté pokládají Váránasí za nejlepšío místo k odchodu na onen svět. V předtuše blízké smrti se sem sjíždějí bohatí i chudí hinduisté z celé země. Stejně jako hinduisté, i džinisté věří, že kdo zemře na jednom z mnoha schodišť vedoucích ke Ganze – takzvaném ghátu – dosáhne okamžitého vymanění z životního koloběhu utrpení, Samsáry.
Podle buddhismu poblíž Váránasí (místo se jmenuje Sárnáth) pronesl Buddha Šákjamuni svoje první kázání, ve kterém svým žákům zjevil „čtyři ušlechtilé pravdy“, a roztočil tak „kolo zákona“. Později byly na tomto místě vybudovány grandiózní chrámové komplexy a chrámy mnoha buddhistických směrů. Je zbytečné říkat, že také ony jsou ustavičně přeplněny poutníky a turisty.
Jeruzalém a Váránasí jsou tedy nejsvětějšími místy na Zemi, duchovními centry obrovského počtu zástupců nejrůznějších náboženských směrů. Kdo obě města navštívil, může se pyšnit pobytem v místech největšího soustředění svatostánků nejmohutnějších náboženství světa.
Zákon očekávání aneb Jak důležité je čekat dobrý výsledek
Zaslechni moje přání, vesmíre!