Touha poznat svět, ve kterém žijeme


Člověk má hlavu tak přeplněnou různými stereotypy a jeho mysl natolik obratně běhá po prošlapaných cestičkách, že je občas schopen mít bílé za černé, lež za pravdu a dobro za zlo. To vše jen proto, že se mu nechce přemýšlet. Člověk je bytost setrvačná. To, co bylo vymyšleno ještě před ním, většinou nezpochybňuje. Využívá plodů cizích myšlenek, jedná podle cizích programů, jde cestami, které vyšlapali jiní. Proč by se konečně namáhal? Bicykl už byl vymyšlen. Nový není třeba. Aby se pohnul z mrtvého bodu, potřebuje člověk silnější stimul, nezřídka i tak drastický, jako je hlad nebo hrozba smrti. Existuje však ještě jeden – ne tak extrémní, přesto však účinný stimul… Touha poznat svět, ve kterém žije.

Tuto potřebu má každý, bohužel však ne každý ji uspokojí. Nesporně tu nehrají roli geny, spíš jsou to programy vložené do nás rodiči a školním vzděláním. Všimněte si dětí – s jakým zájmem poznává maličké dítě svět, kolik zvídavosti můžeme vidět v jeho očích! Jak člověk dospívá, postupně ztrácí schopnost se zájmem a uspokojením poznávat svět. Jak člověk dospívá, přestává věřit na kouzla… Jak dospívá, zahalí se do jakési opony a setrvá v ní většinou až do smrti. Svět pro mnoho lidí přestává být záhadný a zajímavý, mění se v problémy a těžkosti. Paradox spočívá v tom, že svět se samozřejmě nezměnil. Tak co se tedy stalo?


Je to jednoduché. Od dětství nás dospělí seznamují se svým světem, ve kterém platí podobné zákony a pravidla jako: „Tohle dospělí lidé nedělají“, „To není možné“, „Tohle není pohádka, to je doopravdy“, „Život je věc složitá“, „Abys to někam dotáhl, musíš toho hodně vydržet“, „Sny radši nech stranou“ atd. Tenhle seznam byste určitě mohli doplnit sami. A podobné stereotypy se pak stávají základem lidského života. Prostě si neumíme představit, že by to mohlo být i jinak. To všechno jsou však předsudky, s nimiž je třeba skoncovat.

Musíte především: zbavit se stereotypů a cizích myšlenek, uvěřit v sebe sama a uvědomit si, že svět kolem nás není jenom to, co vidíme, slyšíme a můžeme si na to sáhnout. Je to mnohem víc.

Abyste mohli uvolnit vlastní zdroje, musíte každý den tvrdě a houževnatě pracovat na svém těle a na své psychice. Jenom tak můžete dosáhnout úspěchu. Pamatujte, že síla vám byla dána. Dříme ve vás. Musíte ji jen správně rozvíjet.

==========
Jak si vytvořit život svých snů
Proč je důležité rozvíjet intuici

Facebook AstroPlus.cz