Kouzelné vlastnosti bobkového listu

Bobkový list. Vcelku běžné koření, řeklo by se. Vavřín vznešený, jak se správně tento urostlý stromek jmenuje, však není rostlina jen tak obyčejná. Na Zemi se vyskytuje už velice dávno. Podle starořecké mytologie je to zakletá říční víla Dafné, k níž zahořel láskou Apollón. Dafné o jeho lásku nestála a utrápená jeho naléháním požádala svého otce, aby změnil její podobu. Apollón byl zdrcen a na paměť své lásky začal nosit jako věčnou ozdobu vavřínový věnec. Jako symbol kultu ho nosily význačné osobnosti, zdobil hlavy cézarů při triumfu i čela olympijských vítězů. Ve starém Římě rostlině připisovali magické vlastnosti, schopnost přilákat úspěch a moc, chránit před zlými silami.

Co užitečného pro nás mohou listy vavřínu vykonat?

Listy Vavřínu vznešeného obsahují 3% silic, glykosidy, partenolid, éterické oleje, třísloviny a hořčiny. V odvarech, oleji či obkladech pomáhají při bolestech kostí, bolestech v kříži a sedacího nervu. Zabírají při revmatismu a artritidě a příznivě působí také při dně. Bobkový list podporuje trávení, snižuje hladinu krevního cukru, a působí tak proti diabetu druhého typu. Vavřín mírní otoky, má protizánětlivé a dezinfekční účinky, působí i jako sedativum a ovlivňuje příznivě problémy s migrénou. Zlepšuje prokrvení organismu a podporuje paměť a schopnost soustředění. Odvar rovněž pomáhá odsolení organismu. Chcete-li dobře spát, vložte pár listů pod polštář.

V šatníku působí proti šatním molům, ve spíži chrání potraviny proti molům potravinovým. Máte-li ve sklenici uložené sušené houby, položte nahoru pod víčko bobkový list.

A jak je to s magickými účinky vavřínu? Je jich také mnoho:

1. Aby člověka ve všem jeho počínání doprovázel úspěch, má svázat pět bobkových listů červenou šňůrkou a zavěsit je do vchodových dveří bytu či domu. Přítomnost vavřínu v domě zajistí ochranu od všeho zlého.

2. Bobkový list prý rovněž zeslabuje porodní bolesti. Za tím účelem je třeba obložit lůžko, na kterém žena rodí, bobkovými listy kolem dokola. Z hlediska elementární hygieny, natož pak požadavků asepse značně sporné opatření.

3. Ke splnění přání je třeba napsat jeho znění na bobkový list a hodit do ohně.

4. Aby finanční situace byla stabilní a příjmy rostly, musíme na list vavřínu kápnout mátový olej a uložit na místo, kde máme uloženy finance a cennosti.

5. K ochraně před uhranutím nebo uřknutím zavěste bobkový list do hlav postele.

6. Aby byl rodinný život šťastný, dávají se novomanželům do bot tři listy vavřínu.

7. K ochraně domu před zloději a jinými negativními typy umístěte pod rohožku listy vavřínu – tentokrát čtyři. Každé novoluní je vyměňte za nové.

8. Chcete-li dosáhnout prvenství v jakémkoli sportu, musíte se večer před závodem důkladně pokropit odvarem z bobkového listu. Svoje oblečení pokropte rovněž.

9. Bobkový list pod polštářem zajistí věštecké sny.

10. Usušený bobkový list, důkladně rozdrcený a nasypaný do malého pytlíčku, který se nosí na krku, je univerzální ochranou přede vším, zlými silami počínaje a zlomenou nohou konče.

=========
Očista solí každý den v týdnu: jak a proč
Ochranná síla rostlin

Facebook AstroPlus.cz