Amulety, talismany a předměty pro ochranu a pomoc


Každý už slyšel o neobvyklých předmětech, které člověka chrání a pomáhají mu v těžkých situacích — amuletech, talismanech a ochranných předmětech. Skoro každý má nějakou věc, kterou pokládá za svůj talisman či amulet, za předmět, který mu přináší štěstí. Někdo má svou šťastnou minci, jiný náramek nebo prsten, někomu stojí na stole malá figurka. Není nic divného na tom, že tyhle předměty svým majitelům opravdu slouží. Dokážou ho ochránit a pomoci mu k získání toho, po čem touží.

V čem je jejich jedinečnost a síla? Je to jednoduché. Ve víře. Jestliže člověk skutečně věří v sílu a moc předmětu, dodává mu určitý náboj a předmět funguje. Působí ve prospěch svého majitele.

Od věků lidé věřili v sílu talismanů, ochranných předmětů a amuletů. Přisuzovali jim nadpřirozené schopnosti a spojení s vyššími silami. Talismany a amulety si brali s sebou na lov, do bitvy i na dalekou cestu.

Ani dnes mnohé známé osobnosti talismany a ochranné předměty nezavrhují. Naopak. Například Madonna s sebou vždy a všude vozí hliněnou sošku slavíka, kterou si kdysi velice dávno koupila u jednoho indiánského šamana. Je přesvědčena, že dokud ji má u sebe, nemůže jí nikdo způsobit žádnou škodu. Tina Turner má při sobě vždycky kousek křišťálu, který ji chrání. Demi Moore se domnívá, že za závratnou kariéru vděčí pudřence Marylin Monroe, kterou si koupila na jedné aukci a udělala z ní svůj talisman. Žádnou novinkou nejsou kouzelné šperky. Už před více než 100 lety nosila britská královna Viktorie magický náramek. „Mystický náramek“ s drahokamy a křišťály vlastní fotbalista David Beckham a podobné prý mají Heidi Klum a zpěvačka Courtney Love. Herečka Cameron Diaz nedá pro změnu dopustit na svůj náhrdelník s tajemným medailonkem — údajně má zastavit stárnutí a přinést jí dlouhověkost.

Mnoho lidí se domnívá, že talismany, amulety a ochranné předměty jsou jedno a totéž. Ve skutečnosti se od sebe velmi liší. Nejenom názvem, vzhledem, tvarem či materiálem, z něhož jsou vyrobeny, ale také magickým nábojem, který v sobě nesou. Také jejich poslání se odlišuje.

Amulety jsou kouzelné předměty, které si vyrobíme vlastníma rukama, nebo je pro zcela konkrétního člověka vyrobí nějaký mistr. Amulet je určen k ochraně, odvrací nezdary, nemoci a neštěstí. Je pokládán za osobní věc. Nedoporučuje se amulet půjčovat ani darovat. Má se za to, že amulet nemůžeme nosit neustále, je třeba vzít si ho pouze tehdy, hrozí-li nám nějaké nebezpečí. Uplatnění talismanu je širší. Jeho hlavním úkolem rozhodně je přitahovat do života svého majitele události, jevy, lidi a předměty, které potřebuje nebo si je přeje: lásku, peníze, úspěch. Talisman můžeme vyrobit sami nebo si ho koupit. Mohou to být malé sošky, prstýnky, náramky a mnoho jiného. Talismany vyrobené vlastníma rukama jsou však pokládány za nejsilnější, protože při jejich výrobě do nich vkládáme vlastní energii a sílu svého přání. Proto takový talisman působí ve prospěch majitele ihned. Talisman zakoupený se nejprve musí nabít, nasytit se a spojit s vaší energií, aby mohl působit. Proto je také třeba zakoupené talismany častěji oslovovat, brát je do rukou a prosit je o pomoc. Tehdy začnou po nějakém čase přitahovat to, co si přejete, ať už jsou to živé či neživé objekty, jevy nebo události. Za ochranný předmět je pokládán amulet určený nejenom k individuálnímu osobnímu užívání, ale k užívání více lidmi. Velmi často je jeho posláním ochrana obydlí, někdy také lodi nebo vozu.

==========
Magie: obřady, zaklínání a rady pro každý den
Máme si nechat věštit budoucnost?

Facebook AstroPlus.cz