2 katastrofické chyby ve vztahu k penězům

Člověk může docela dlouho brouzdat rozlehlými prostory internetu a hledat nějaký návod, nějaké zásadní znalosti, které by mu pomohly k větším penězům a k lepší finanční situaci, ale výsledků se nedopracuje. A víte proč? Protože takovéhle sbírání informací o penězích je v podstatě k ničemu. S penězi je především třeba správně zacházet a včas vnímat ty pravé signály.

Jestliže si tento text přečtete s náležitou pozorností a dokážete ho učinit součástí svého života, dostanou pro vás peníze docela jiný smysl. Dokážete snadno vydělávat víc a žít mnohem líp. Alespoň ve finančním slova smyslu.

Peníze nejsou zárukou zdraví, štěstí nebo lásky. To rozhodně ne. Na druhou stranu ovšem ani stálý nedostatek peněz, věčné lámání hlavy jak s nimi vyjít a neustálý stres kvůli tomu, že jich nikdy nemáte tolik, kolik potřebujete, určitě nijak nepodporují vaše štěstí, upevnění vztahu nebo kvetoucí zdraví.

To, co vám dnes řeknu, je úplně jednoduché, přesto však pro mnoho z vás bude těžké se těmito radami řídit a ve svém životě je uplatnit. Proto si tento článek přečtěte mnohem více než jenom jedenkrát. V různých intervalech se k němu vracejte a čtení opakujte, dokud se vám informace v něm obsažené nevštípí do vědomí. Jakmile k tomu dojde, začnete žít v úplně jiné materiální a finanční skutečnosti.

Zaručuji vám, že život v ní se vám bude líbit. Možná je těžké tomu věřit, přesto však je pravdou, že většina z nás se bojí dovolit si v životě víc. Kdybyste se nebáli, žili byste už dneska docela jinak.

První a vůbec nejrozšířenější chybou je skutečnost, že nevíte, proč peníze potřebujete.

Peníze vždycky přicházejí podle spotřeby. Máte-li skromné potřeby, máte skromné příjmy. Jestliže prostě jen chcete mít peníze, pak peníze nepřijdou. Protože žádný takový cíl jako „mít peníze“ neexistuje. Musíte přesně vědět, na co tu nebo onu peněžní částku potřebujete. Moje rada v této souvislosti zní: nespoutávejte své sny prostředky, které máte k dispozici. Obvykle lidé berou v potaz na co jim stačí prostředky a kvůli tomu své sny všelijak okrajují a svá přání přizpůsobují svým finančním možnostem. V důsledku tohoto pachtění zbudou z jejich snu nicotné zbytky. Drobty.

Sněte a plánujte to, co byste doopravdy chtěli, co si skutečně z hloubi duše přejete, a ne to, na co vám momentálně stačí fondy. Když si dovolíte snít v globálnějším měřítku, postarají se vaše finance o sebe samy.

Pokud jste takový přístup nikdy nezkoušeli, bude pro vás samozřejmě velice těžké tomu věřit. Ale aspoň to zkuste! Budete ohromeni tím, jak snadno k vám peníze přicházejí, jakmile budete mít plán, na co je vynaložíte.

Je tu však jedno tajemství. Musíte si přesně naplánovat způsob, jakým budete peníze vlastnit či spíše jakým začnete dělat to, na co ty peníze potřebujete. Teď jste si nejspíš pomysleli: „Já přece vím, na co potřebuji peníze!“ Radím vám – zamyslete se nad tím ještě jednou. Protože si vůbec nejsem jist, že skutečně víte, na co potřebujete peníze. I když vás takové tvrzení trochu nadzvedlo a myslíte si, že už to přeháním. Ale přesto zkuste číst dál.

Máte dvě možnosti volby. Hned teď, jak čtete tyhle řádky. První volba vám napovídá, abyste se poddali svému okamžitému pocitu odporu a osobně pokládám za dost pravděpodobné, že se naštvete, budete hodně nespokojení a konec konců se vám vůbec nemusí chtít mě poslechnout, až vám řeknu, co je třeba udělat.

Že pocítíte odpor, to je normální. Naše už nějak zaběhané a něčemu navyklé vědomí pociťuje strach z toho, že bychom si měli dovolit žít líp. Je pro nás zkrátka dost nezvyklé dovolit si něco víc.

Druhá volba, pro kterou se můžete rozhodnout, je položit si otázku: Proč jsem proti? Proč se tak bojím něco si reálně naplánovat?

Proč se tak bojím stavět si velké cíle a dělat si velké plány?

Тak tedy – mají-li k vám přijít peníze, musíte pro ně mít připraven nějaký konkrétní cíl, nějaký úkol. Jste připraveni podívat se na situaci poctivě? Pak vezměte kus papíru a tužku a napište si seznam, na co konkrétně k dnešnímu dni potřebujete peníze. Nejlíp je začít těmi nejbližšími plány.

Je jasné, že v dlouhodobé perspektivě můžete mít plány a cíle docela jiné, avšak k dnešnímu dni nebo dejme tomu na nejbližší rok či dva – napište, na co konkrétně potřebujete peníze.Váš popis musí být maximálně podrobný. To znamená například, že chcete-li televizor, napíšete jaký model, jakou má mít uhlopříčku, s jakými zvláštními funkcemi atp. Pokud jde třeba o auto, opět nešetřete podrobnostmi. Jaký typ, jaká třída, v jaké výbavě, jaká barva, v kůži nebo textilu, jaký audiosystém atd.

Když s co největší přesností zafixujete, na co potřebujete peníze, pak se dá říci, že jste své cíle vzali do slova a do písmene vážně.

Teď si svůj seznam vezměte a ještě jednou si ho přečtěte. Jaké pocity ve vás vyvolává? Máte radost, jste nadšeni, cítíte radostnou předtuchu? Rovnou vám napovím, že vaše cíle ve vás musejí probouzet emoce kladné, to se totiž příznivě odrazí na rychlosti, s níž se k vám peníze dostanou.

Pokud však pociťujete vnitřní odpor, strach, nejistotu, něco jako myšlenky typu „S tím ale bude starostí“ nebo „Jenom jestli…“, musíte své cíle znovu promyslet a přehodnotit anebo zapracovat na svém postoji k nim. Žádné vnitřní bloky byste rozhodně cítit neměli.

Takže prosím vás takové a podobné myšlenky a pocity hned zachyťte a ptejte se sami sebe: proč vlastně nevěříte ve svůj cíl?

Jestliže v něj nevěříte, jestliže vám připadá, že jsou to zkrátka a dobře jen vaše fantazie, které jste si na chvíli dovolili mít… můžete se svým snem rovnou rozloučit.

Sami sobě doslova zavíráte dveře k možnosti získat něco, po čem ve skutečném životě toužíte.

Mám pro vás ale i dobrou zprávu! Stejným způsobem, totiž prostřednictvím svých vlastních myšlenek, emocí, vůle a záměrů si můžete prostě dovolit to, po čem toužíte, v životě získat.

Proč někdo by mohl a vy byste nemohli?

Nenastal už konečně čas dovolit si to, co si doopravdy přejete?

A tady nastupuje chvíle, kdy se dopustíme další chyby — šidíme sami sebe!

Jednoduše řečeno, když přijdou peníze, když se potřebné fondy objeví, podtrhneme sami sebe… Na poslední chvíli si odmítnete dopřát to, co jste tolik chtěli.

Proč k tomu dochází? Někdy je to docela obyčejný úlek, nepřipravenost, nedůvěra, že tu potřebnou částku získáte, nejčastěji prostě ze strachu dovolit si něco víc.

Uvedu příklad ze života:

Rozhodli jste se dopřát si pěknou a také drahou dovolenou. Vytýčili jste si úkol, začali podnikat patřičné kroky, nechali jste si kupříkladu vystavit pas, požádali o vízum atp. a úplně už jste se naladili na skvělý odpočinek. Vyptávali jste se touroperátorů, zaregistrovali se na stránkách, kde lidé sdílejí své zkušenosti atd., ale celou tu dobu nevíte, odkud vezmete peníze. A ony se najednou objeví! Fondy se vždycky určitě objeví, když jim připravíte zcela konkrétní cílový úkol.

No a vy si teď najednou z ničeho nic uvědomíte, že už byl dávno čas vymalovat a vůbec dát byt trochu do pořádku, taky děti pojedou brzy na prázdniny nebo budou potřebovat výbavu do školy… Přemýšlíte, jak co nejlíp využít ty peníze, za co je utratit, začínáte plánovat, jak zalátáte své černé díry finanční i jiné právě tou sumou, která k vám přišla, abyste si splnili svůj sen.

Zkrátka a dobře, sami sebe ošidíte. Na poslední chvíli se leknete a začnete na sobě šetřit. Zpravidla k vašemu kolosálnímu údivu pak obvykle dochází k nějaké mimořádné události – vytopíte byt, potřebujete náhle generální opravu auta, příbuzní mají nenadálou finanční potřebu a chtějí si od vás půjčit. A v tu chvíli si říkáte: „Sláva Bohu, že jsem ty peníze neutratil za ten zájezd! Vždyť bych neměl tu generálku nebo malování a opravy ve vytopeném bytě čím zaplatit, neměl bych příbuzným z čeho půjčit“.

Řeknu vám jedno tajemství — podobné mimořádné události přicházejí právě proto, aby zhltly tu peněžní částku, která byla určena na splnění vašeho snu.

Tyhle mimořádky přicházejí, aby vám znovu vyprázdnily kapsy. Můžete tomu věřit nebo taky nemusíte, ale kdybyste si byli dovolili splnit svůj původní velký sen tak jak jste to od začátku plánovali, k žádné mimořádné události by nedošlo.

Jestli vám mohu radit, pak se zbavte pocitů viny, když si náhodou chcete něco dovolit. Tímhle pocitem totiž sami sebe podvědomě trestáte. Ale za co, prosím vás?

O zázracích všeho druhu, kdy neznámo odkud se náhle objevují peníze, kdy „zcela nenadále“ vás osloví nový, neobyčejně cenný klient, nebo když se ocitnete na správném místě v ten nejpříhodnější ze všech možných příhodných časů, tedy kdykoli ve vašem životě dojde k naprosto nečekané dobré události, jste si téměř jisti, že k tomu došlo na jakýsi zásah shůry. Tenhle zásah shůry však připravujete vy, jenom vy a nikdo jiný, přesněji řečeno, vaše podvědomí. Velmi často lidem připomínám jejich podvědomí, jejich neuvědomělé jednání. Protože právě ono je tím vaším tak zvaným kouzelníkem.

A kromě toho, že je to váš kouzelník, je vaše podvědomí také dítětem, a tohle dítě je důvěřivé a věří na zázraky. Právě proto a díky tomu se ve vašem životě zázraky začínají dít.

A teď si zkuste představit, že jste svému dítěti slíbili hračku – v tom našem příkladu to byla cesta na báječnou dovolenou. Dítě bylo nadšené, připravilo pro vás zázrak a vy jste mu pak řekli „Tuuuhle…!“ Jestliže se takhle zachováte vícekrát, vaše vnitřní dítě si z vás vezme příklad a na další váš sen a smělou touhu vám rovněž řekne „Tuuuhle…!“

Zamyslete se – jak často sami sebe tímhle způsobem šidíte? Stalo se vám už, že jste o něčem opravdu snili a když se na to objevily zdroje, tak jste si svůj sen z nějakých superpraktických důvodů odřekli? Myslím, že nemáte tušení, jak moc vám tohle škodí. Hrozí vám to tím, že nejenom se vám záhy přestanou dít všelijaké příjemné náhody a zázraky, ale ztratíte naprosto motivaci, protože všechny své touhy vlastně hned v zárodku udusíte.

Takhle se sebou jednat nesmíte!

Jestliže jste si slíbili hračku, laskavě si tu hračku příště dovolte, jakmile se na ni objeví fondy – a ony se objeví.

Ještě jednou to shrnu. Máme velký strach dovolit si něco víc. Máme velký strach vynaložit na sebe víc peněz. Stydíme se, je nám to trapné a začínáme pociťovat vinu. Ale věřte, že pokud peníze, které se na váš vysněný cíl objevily, nevynaložíte na něj, vytratí se zcela neužitečně.

Moc dobře vím, že spousta z vás už v přesně takové situaci byla. Bylo vám líto vynaložit na sebe nějaké prostředky. Takže jste je do sebe neinvestovali a on vám je pak někdo ukradl nebo vznikla situace, kdy jste jimi museli vyřešit nějakou nenadálou situaci.

Moc vás prosím – usnadněte si život a dovolte sami sobě víc radosti, vpusťte si peníze do života a uvidíte, o co zajímavější bude. Přeji vám hodně úspěchů.

=========
10 příznaků, kterými tělo signalizuje, že duše je vyčerpána a bez energie
15 důležitých pravidel, která bychom se měli naučit nazpaměť

Facebook AstroPlus.cz