Tři vědecky podložené příčiny proč důvěřovat vlastní intuici

duverovat_intuici

Všichni známe pocit, kdy bez nějakých zvláštních příčin jsme si náhle jisti správností či nesprávností svého rozhodnutí. Tomuto pocitu se říká intuice a psycholožka Susanna Halonen si je jista, že bychom mu měli důvěřovat častěji.

«Před půldruhým rokem jsem se málem dopustila největší chyby svého života; provdala se za toho nepravého. Měli jsme zamluvenou restauraci, rozeslali jsme oznámení a pozvánky. Všechno bylo připraveno vyjma mě samotné. Náhle jsem pocítila, že bez jakékoli zjevné příčiny chci tu svatbu zrušit.

Vysvětlit své rozhodnutí ženichovi a příbuzným bylo neobyčejně těžké, ale když jsem to udělala, jakoby mi ze srdce spadl kámen. Cítila jsem se svobodná. Všichni kolem mě si všimli, že jsem mnohem šťastnější a doslova zevnitř zářím.

Jak jsem si při natolik obtížném rozhodování mohla být tak jistá? Podle psychologů se lidské podvědomí na rozhodování podílí daleko větší měrou, než si myslíme. I když jsme někdy přesvědčeni, že se opíráme výhradně o logiku, mozek část svých informací čerpá z podvědomí.

Tady jsou tři důvody, proč své intuici důvěřovat:

1. Intuice je založena na vašich předcházejících zkušenostech a nashromážděných znalostech.

Čím více zkušeností máte v oblasti, v níž se máte rozhodovat, tím přesněji vám napovídá vaše intuice. Radit se s okolím je jistě užitečné, okolí však ne vždy tuší, co je nejlepší právě pro vás. Vyslechněte rady, ale definitivně se rozhodněte podle hlasu vlastního srdce. Jestliže už jste prošli množstvím životních situací, máte také dostatek znalostí k obtížnému rozhodnutí.

2. Intuice je neoddělitelně spojena s mozkem. Prolínají se v ní uplynulé události a vaše prožitky.

Právě proto je lepší spolehnout se na vlastní intuici než na rady jiných lidí. Intuice je spojena s vaším tělem, rozumem a duchem, s jejich vzájemným působením v minulosti. Chystáte-li se udělat tu správnou volbu, pocítíte vzrušení, neklid. Směřujete-li k volbě nesprávné, nejspíš vás ovládne bezmoc a strach.

3. Intuice je spojena se všemi nervovými buňkami v těle.

Ono „šimrání v břiše“, které cítíme před důležitým rozhodnutím, je důsledkem činnosti miliónů nervových buněk. Mozek jim podvědomě vysílá signály a vy cítíte neklid a vzrušení. Co může být lepší, než rozhodovat se na základě pocitů vlastního těla, nejen rozumu?

Závěrem bych chtěla dodat, že čím více budete své intuici důvěřovat, tím silnější a přesnější bude. Snažte se nějaký čas vždycky věnovat sobě a odpočívat po každodenním shonu. Jakmile přestanete spěchat, dokážete se zastavit a naslouchat vnitřnímu hlasu a výzvám vlastního srdce.“

Psychology Today

=========
Máte šestý smysl? 5 signálů, kterým bychom měli věnovat pozornost.
Mysl je mocný nástroj plnění našich přání.

Facebook AstroPlus.cz