Pro buddhisty jsou to antarjaminové, judaisté rozeznávají andělů mnoho – serafy, cherubíny, elohim, ofanim…, katolíci a pravoslavní křesťané jim říkají andělé strážci. Kdo jsou andělé a proč je potřebujeme?
Kdo jsou.
Anděl strážný je náš vlastní, osobní bůh, který se nám věnuje po celý život – od kolébky až do hrobu. Každý strážný anděl má jenom jednu jedinou starost – vás. Miluje vás, soucítí s vámi a ať se děje cokoli, snaží se vám ze všech sil pomoci.
Někdo má jediného strážného anděla, někdo jich má několik. Andělé stojí vždycky za námi. Má se za to, že za pravým ramenem každého člověka stojí anděl a za levým ramenem ďábel, proto se údajně má plivat jenom přes levé rameno, jinak bychom mohli způsobit uřknutí sobě nebo jiným. Ve skutečnosti však se plivat nedoporučuje vůbec, ani po nečisté moci ne. Jaksi pro jistotu – kdo by si ji chtěl pohněvat? Navíc jsou mezi námi i šťastlivci, kteří mají anděla za každým ramenem — a ti si takové jednání rozhodně nezaslouží.
Andělé strážní nikdy nespí, protože nemohou vědět, kdy budeme potřebovat jejich pomoc. Jsou vždycky dobře naladěni, protože nějaké ufňukané stvoření by bylo špatným pomocníkem.
Koho Bůh chrání?
Lidi, kteří jsou obklopeni starostlivými anděly strážnými, snadno mezi ostatními rozpoznáme. Říkává se o nich, že je má Bůh rád. Chrání je před nejrůznějšími každodenními problémy i před smrtelným nebezpečím. Ze všeho se tito lidé dostanou s minimálními ztrátami anebo vůbec bez následků. Nečekaná kontrola se v kanceláři objeví, když oni mají volno. Na poslední chvíli zruší letenku na let, který doslova hodinu poté skončí zřícením letadla. Z metra odcházejí pár minut před teroristickým útokem. Není podstatné, z jakého důvodu tak jednají, to hlavní je, že se vždycky vyhnou nebezpečí. Jestliže k takové zázračné záchraně nedojde jednou, ale dvakrát nebo třikrát, je jasné, že dotyčný má silné a starostlivé anděly strážce.
Jen neříkejte, že jsme vás nevarovali!
Pokud je před námi nějaká důležitá událost, ať už dobrá nebo nepříjemná, strážní andělé nás na ni připravují. Sesílají nám různá upozornění v podobě znamení, snů, slov jiných lidí, asociací a v mnoha jiných formách.
Pokud člověk jejich varování nevnímá, snaží se andělé minimalizovat jeho ztráty.
Opravdu silní strážní andělé odvádějí své chráněnce od nedobré události pryč. Pokud je jejich síla menší, vedou dotyčného kolem ní, takže se ho téměř nedotkne. Zároveň mu zcela jistě předvedou, co se mu mohlo stát a také mu připomenou, že ho varovali – vrána mu kdovíjak dlouho krákala nad hlavou, lidé vyslovovali některá významná slova, na billboardech se objevovaly důležité varovné nápisy, přes cestu mu spadl strom. To všechno se nestalo jenom tak pro nic za nic. Andělé jako kdyby zavedli svého chráněnce k okraji propasti a řekli mu: „Podívej se, kam jsi mohl spadnout. V poslední chvíli jsme tě zachytili.“
Zpravidla je to nezbytné, abychom si uvědomili, že na tragédii, ke které téměř došlo, bychom měli svůj díl viny. Cihla konec konců jen tak někomu na hlavu nespadne. To znamená, že my sami jsme udělali něco špatně a v určité chvíli jsme se vydali nesprávnou cestou. Dokud svou chybu nenapravíme, andělé strážní nás budou stále vracet do bodu, ve kterém všechno začalo.
Hlavní je věřit.
Nejdůležitější podmínkou naplnění smyslu andělovy ochranné činnosti je naše víra v něj. Čím silněji v anděly věříme, tím větší je jejich síla. Pokud nemáme víru, nemůžeme ani čekat pomoc. Anděl sice vidí, že jsme v nebezpečí, chtěl by nám pomoci, ale docela jednoduše k tomu nemá dost energie. A nezbývá mu než dívat se na to, co se s námi děje, se slzami v očích, protože nám nemůže náš úděl nijak ulehčit.
Pokud člověk od svého anděla strážného něco potřebuje, může ho o to poprosit, protože bohové se svými chráněnci rozmlouvají. Jak to správně udělat si řekneme někdy příště.
Alexandra Voloshinová
9 znamení, že ve vašem životě je přítomen maskovaný anděl
Na tento svět nikdy nepřicházíme sami. Vždycky máme po boku své rádce.