Na kterou stranu máme mít ve spaní položenou hlavu

Aby se nám žilo lépe a cítili jsme se šťastnější, stačí někdy docela málo — dobře v noci spát, abychom po ránu cítili příliv sil a energie ke všem aktivitám, které na nás čekají. Aby tomu tak bylo, musíme se večer na posteli uložit tak, aby naše hlava směřovala na správnou světovou stranu.

Někdo snad přijme tohle tvrzení s nedůvěrou a jiný si rovnou zaťuká na čelo, nicméně podle prastarého čínského učení feng shui na poloze ve spaní závisí opravdu hodně.

Poznámka: v tomto článku jsou uvedeny obecné pokyny feng shui pro spánek, bez ohledu na osobní číslo gua. Pokud tedy někdo chce přesný údaj, měl si vypočíst své osobní číslo gua a řídit se jeho dispozicemi.

Poloha ve spánku podle světových stran

 • Sever. Pokud budete spát s hlavou směřující tímto směrem, váš život bude více vyrovnaný a klidný. Jestliže jste unaveni nečekanými překvapeními a nendálými nepříjemnými situacemi a toužíte konečně po nějaké stabilitě, pak poslechněte feng shui a následující noc se položte hlavou na sever. Uplyne nějaký čas a váš život získá rovnoměrné tempo, poplyne klidně a bez vzruchů. Platí to i o manželském soužití. Jestliže se často hádáte a váš sexuální život by rovněž mohl stát za víc, řiďte se naší radou a po krátkém čase se věci upraví. Budete stabilním párem, který drží při sobě. Kdo se necítí moc dobře, měl by rovněž začít nocovat s hlavou na sever. Zvláště to platí pro opakující se bolesti hlavy.
 • Severovýchod. Směr zvláště důležitý pro lidi trpící velkou nerozhodností. Nemůžete se rozhodnout? Je před vámi zodpovědné rozhodnutí? Postavte svoje lůžko tak, aby záhlaví směřovalo na severovýchod. Silná energie této světové strany vám pomůže přijmout důležitá rozhodnutí, zbaví vás pochybností a obav. Dokážete se lépe soustředit na plnění úkolů, vzroste vaše výkonnost a úspěch bude nepochybně na vaší straně. Severovýchod je však kategoricky zakázán lidem trpícím nespavostí. Jejich potíže by se jenom prohloubily.
 • Východ. Jestliže pozorujete, že se rychle unavíte a na nic vám nestačí síly, večer už se vám do ničeho nechce a vaše lhostejnost leká rodinu, uléhejte s hlavou směrem tam, kde vychází slunce. Východ je zdrojem životní energie. Stačí několik nocí a pocítíte příliv sil a energie, touhu jednat a svůj elán si udržet. Budete se moci naplno věnovat svým koníčkům i cvičení ve fitness centru.
 • Jihovýchod. Toto je směr, který svědčí lidem ostýchavým a zakřiknutým. Spánek s hlavou ve správném směru vám připraví překvapení. Zmizí pocity méněcennosti i jistota, že jiní jsou ti lepší. Dodejte si sebejistoty a zvyšte své sebevědomí spaním s hlavou na jihovýchod.
 • Jih. Jižní strana je příznivá každému, kdo by rád zlepšil svoji materiální situaci. Spánek s hlavou v jižním směru vám nepřinese výhru v loterii. Jestliže však budete i nadále poctivě pracovat jako dosud, pečlivě a přesně plnit své povinnosti, pak povýšení a kariérní růst nejsou daleko. Tento směr má však dvě nepříjemné podmínky: za prvé, budete muset spát sami na posteli, za druhé, tento směr je zakázán lidem, kteří pro svoji velkou citlivost špatně snášejí změny anebo byli v poslední době vystaveni ustavičnému stresu.
 • Jihozápad. Pokud máte pocit, že se vám nedostává životní moudrosti a že nejste dost praktičtí, přestavte své lůžko tak, aby polštář ležel na jeho jihozápadní straně. Nedostatek životních zkušeností, přeceňování vlastních možností a z nich plynoucí chyby mohou člověku pořádně zamávat sebevědomím, zvláště pokud se opakují. Spánek s hlavou položenou jihozápadním směrem vám pomůže zbavit se napětí a trémy jak před kolegy v práci, tak i v rámci rodiny.
 • Západ. Západní strana je ideálním řešením pro každého, koho unavuje šeď a každodennost, koho omrzely všední pracovní dny a kdo postrádá nové emoce. Změňte směr, ve kterém máte položenou hlavu na posteli, a záhy začne ve vašem životě docházet ke změnám. Pokud vám chybí tvorba, nebo byste rádi zažili trochu romantiky, přestavte si postel. Stačí krátký čas a originální kreativní myšlenky vás budou navštěvovat v hojném počtu. Také v partnerském životě sehrává západní směr výraznou roli – sexuální život dvojice, která spí hlavou na západ, bude mnohotvárný a vášnivý. Téměř zapomenutá touha se vám vrátí do života.
 • Severozápad. Tento směr je velmi vhodný pro lidi, kteří z nějakých důvodů nedokáží projevit své vůdcovské vlastnosti. Občas nemají dostatek jistoty, aby otevřeně vyjádřili svůj názor a přesvědčili o něm také ostatní. Stačí však přestavit postel tak, aby její záhlaví směřovalo na severozápad, a v jejich povaze se brzy začnou projevovat rysy pevnosti. Spát s hlavou na severozápad je rovněž doporučováno lidem vyššího věku, kteří tak dosáhnou tak hlubšího a klidnějšího spánku.

Uspořádání a zařízení ložnice

Chcete-li svůj spánek i vztahy s dalšími členy rodiny posílit, naléhavě vám doporučujeme věnovat pozornost také uspořádání a vybavení místnosti, ve které spíte. Snažte se mít ložnici co nejdál od vchodových dveří do bytu. Záporný vliv na mezipartnerské vztahy má takové uspořádání, kde dveře ložnice jsou přímo proti dveřím do koupelny a na WC.

Také k barevné vybavenosti ložnice je třeba přistupovat se vší vážností. Volte různé odstíny pastelových barev na stěny a strop – mléčně bílou, světle růžovou, broskvovou nebo béžovou. I kdyby se vám moc a moc chtělo následovat módu tmavých barev v ložnici, nedejte se zlákat. Tmavé barvy v ložnici pohlcují životní energii a nedobře působí na ty, kdo v místnosti spí. Totéž platí o křiklavě barevných tónech. Působí zhoubně na zdravý spánek, vyvolávají nespavost a noční můry a mezi partnery způsobují neshody. Interiér nicméně můžete zpestřit nevelkými výraznými detaily a dekorativními prvky. To má naopak kladný vliv na zdravý spánek a podporuje sexuální souhru, někdy i početí dlouho očekávaného dítěte.

Množství nábytku v ložnici byste měli silně omezit. Stačí postel, prádelník, šatník a noční stolky. Zejména to platí u nevelkých místností, jejichž zatarasení nábytkem je jednak nepohodlné, jednak brání normálnímu proudění životní energie. Ostré hrany nábytku by neměly být natočeny směrem k místu, kde ležíte, protože jinak budete špatně spát. Zrcadla do ložnice nepatří, v žádném případě pak nesmějí odrážet spící osoby. Stahují na sebe životní energii, a zbavují vás tak sil.

Základní rady pro pevný a zdravý spánek

 • Nespěte nohama ke vchodovým dveřím. Taková poloha vám neumožní plné uvolnění a dokonalý odpočinek, naopak může způsobit některé zdravotní problémy. Mohlo by vás také opustit štěstí.
 • Nikdy si nestavějte postel pod zavěšené konstrukce, nosné trámy či mohutné lustry. Vyvolává to nepříjemné pocity, brání normální cirkulaci životní energie a může se to odrazit na nepříjemnostech s blízkými či kolegy v práci. Navíc se zdravotně nemusíte cítit zrovna dobře.
 • Postel nesmí stát mezi oknem na jedné a dveřmi na protější straně. Od dveří k oknu a zpět by v takovém případě proudila silná energie, což by poškodilo jak zdraví spících osob, tak harmonické rodinné či partnerské vztahy.

=========
Mysl je mocný nástroj plnění našich přání
7 pater duchovního rozvoje

Facebook AstroPlus.cz