Jedna a tatáž věc se dá dělat s různým výsledkem. Ať jde o schůzku s partnery, cvičení ve fitness centru, tvorbu byznys plánu nebo prostě jen setkání s přáteli, zásadním měřítkem konečného výsledku nebude množství investovaného času, ale jeho kvalita.
Abychom něco udělali dobře, potřebujeme energii. A to jak fyzickou, tak duševní. Bez dostatečného množství energie se realizace plánu nepovede, i kdybychom měli bůhví kolik času. Naučit se rozumně vynakládat své vnitřní zdroje není naštěstí zase tak těžké.
Za prvé, je třeba si uvědomit, že energie má dvě složky – fyzickou přípravu organismu k pracovnímu výkonu a duševní odhodlanost k témuž. Platí, že obě složky jsou potřebné pro jakoukoli činnost. Jistý trik se skrývá pod starým známým „v zdravém těle zdravý duch“ – pracujeme-li na své fyzické kondici, samozřejmě zvyšujeme svůj tonus a motivaci. Sportovní aktivita je tedy prvním a často vůbec nejdůležitějším krokem ke zvýšení objemu jak fyzické, tak duševní energie.
Podobné je to s motivací – na jedné straně je třeba prožít stres, kterému se obvykle říká „opuštění komfortní zóny“, na druhé je nezbytné dopřát si čas k odpočinku a obnově sil. A to obojí naplno. Zkrátka řečeno, místo abychom usilovali o nepřetržitou pracovní aktivitu, je třeba ujasnit si, že střídání období usilovné práce a o nic méně usilovného odpočinku je zcela nezbytné, chceme-li doplňovat zásoby energie a uchovat si plnou pracovní výkonnost.
Doplňovat energii můžeme různě. Někdo čte a jiný běhá, pravidelný odpočinek je však potřebný. Abychom si svou energetickou hladinu udrželi den po dni, nepřetržitě, je životně důležité mít jisté rituály, sloužící jako energetické zdroje. Procházky v době polední přestávky, vedení deníku, amatérské sportování, každodenní rozhovor s blízkými lidmi, koníčky – to vše může být zdrojem motivace i dobití energie.
Energie. Jak ji získáváme a jak ji ztrácíme?
Síla může snadno uniknout. Má k tomu 10 cest.