Všimli jste si, že často dokážete předpovědět vývoj budoucích vztahů nebo osud nějaké akce? Možná vás to překvapí, ale vůbec nejde o nějakou vaši fantastickou intuici, ale o sebenaplňující předpověď.
No, vždyť jste to od začátku věděla, že tenhle mužský si vás ani nevšimne! A moc dobře jste tušila, že potomek tu zkoušku neudělá. Že vás šéf za skvěle odvedenou práci ani nepochválí… Jste snad věštkyně!?
Ale kdepak. O žádný zvláštní dar se nejedná. Jde o to, že jste sama očekávala ten nebo onen vývoj událostí. A podle toho jste se také chovala. Čekala jste, že vás manžel začne podvádět – a našla jste ho v posteli s jinou ženou. Čekala jste, že kamarádka neocení vaše nové oblečení – a ona tu opravdu stojí, šklebí se a dělá narážky na váš nevkus…
Tento fenomén je tzv. Rosenthalův efekt, někdy také Pygmalion efekt (očekávání pozitivní) nebo Golemův efekt (očekávání negativní). Nepůsobí jenom v mezilidských vztazích, týká se také vědeckého výzkumu. Jestliže experimentátor předem očekává nějaký výsledek, může podvědomě pokus ovlivnit právě tímto směrem. Vědci sami se jistí tzv. dvojitou slepou kontrolou, aby zkreslujícím výsledkům zabránili.
Sebenaplňující předpověď vás může přivést buď k totálnímu nezdaru nebo vám dopomoci k dosažení nečekaného úspěchu. Uveďme příklad. Pokud si skutečně myslíte, že váš zevnějšek a rozumové schopnosti jsou jemně řečeno podprůměrné, můžete celé roky hledat partnera. Můžete mít x diplomů a vyhrát v soutěži krásy. Vaše přesvědčení o vlastní nepřitažlivosti bude silnější, než objektivní realita.
Když rovnou ze školy nastoupíte do oddělení nějaké firmy s přesvědčením, že za půlroku tenhle tým povedete, dokážete skutečně snadno předběhnout konkurenty v úsilí o křeslo vedoucího. Vaše víra ve vlastní síly vám bude diktovat způsob chování i přístup k práci, vztah druhých k vám se bude adekvátně měnit a výsledkem tohoto vývoje bude, že místo vedoucího bude skutečně vaše.
Jak využít Pygmalion efekt ?
Připomeňme si báji o Pygmalionovi. Antický sochař Pygmalion vytesal sochu dívky tak nádhernou, že se do ní zamiloval. Na jeho prosby bohyně Afrodíté sochu oživila. Tak se zrodila Galathea, dívka nejen krásná, ale také s těmi vlastnostmi, které jí Pygmalion přisoudil, které si vysnil…
Vysněte si svou budoucnost! Zamyslete se, jakou byste ji chtěli mít. Uvěřte upřímně, že budete s partnerem žít dlouho a šťastně. Neohrozí vás žádná zrada, žádná nevěra. Věřte, že vaše děti budou úspěšné a soběstačné. Že vaše plány se dozajista naplní. Nepochybujte o tom.
Říkáte, že je to těžké? Člověk má vnitřní zábrany, určité komplexy… Zkuste je tedy potlačit za pomoci afirmací. Když se pouštíte do nové, důležité práce a cloumá vámi obava, že to nestihnete, protože jste zkrátka pomalá, říkejte si: „Všechno stihnu akorát, vyjde mi to!“
Něco o izraelské armádě…
Nakonec ještě o jednom zajímavém experimentu, který provedli psychologové izraelské armády. V rámci výcviku měli vojáci překonat usilovným pochodem velkou vzdálenost. Jedné skupině vojáků uvedli skutečnou délku trasy: 30 kilometrů. Druhé skupině uvedli cifru o 10 kilometrů delší a třetí dokonce dvojnásobnou – 60 kilometrů. Skupina, která byla přesvědčena o tom, že musí překonat 60 kilometrů, přišla do cíle poslední. O čem to vypovídá? Čím těžší se nám překážka zdá, tím pravděpodobnější je, že ji nezdoláme. Potíže, které si pouze představujeme ve své mysli, se stávají realitou.
A na závěr něco o věštkyních
Úplně na závěr vás chceme poprosit: nechoďte k věštkyním! A když už, tak k takovým, které vám budou věštit bohatství, lásku a žádné problémy…
Cokoli řeknete, bere vaše podvědomí vážně
Nejtěžší úkol lidské duše. K zamyšlení.