Jak různé minerály působí na činnost určitých čaker

Jak-různé-minerály-působí

Vliv toho či onoho kamene na organismus a jeho funkce je dán především barvou minerálu přirozenou. Barevná paleta kamene působí na určitá energetická centra organismu a meridiány proudící energie. Každé centrum a každý merdidián odpovídá v těle za svou skupinu orgánů nebo soustavu, někdy za orgán jediný. Kameny jsou tedy spojeny s léčebným působením na sobě příslušný přesně vymezený úsek lidského těla, který energii minerálu vstřebává přímo.

MÚLADHÁRA

Nejníže položená je čakra múladhára, ležící na spodním konci kostrče. Ovládá životní energii veškerého organismu i jeho fyzické zdraví jako celek. „Múl“ značí v sanskrtu kořen a „adhár“ je základ. Múladhára je základem individuálního lidského bytí. Je trampolínou k dosažení vyšších úrovní pojetí života, rezervoárem obrovského množství životní energie. Je spojena se sexuálním aspektem. Odpovídá za instinkt sebezáchovy, imunitu a dlouhověkost. Vyvážená múladhára čakra je zárukou energetické stability organismu. Lidé s převládajícím vlivem této čakry mívají neobyčejnou fyzickou sílu a odolnost.

Barva: červená

Ovládané orgány a procesy: nohy, opěrný a pohybový aparát, kříž, kostrč, pohlavní orgány; neuralgie, energie organismu.

Stimulují ji červené kameny. Rubíny a granáty dokážou působit na obnovující životní sílu buněk, krve a tkání. S múladhárou jsou rovněž spojeny všechny černé a hnědé kameny – záhnědy, kouřově zbarvené topazy, hematity, obsidiány, černý onyx atd.

SVADHIŠTÁNA

Druhá čakra, svadhištána čakra, je patronkou sexuální energie a rozmnožovacích funkcí lidského rodu. Rezonuje s éterickým tělem člověka a zároveň působí na somatické systémy. V sanskrtu znamená „sva“ svůj, vlastní, „adhišthána“ znamená místo. Svadhištána čakra je centrem sexuality. Nalézá se naspodu křížové kosti, asi 3 cm nad múladhára čakrou. V mnohém se jejich vlastnosti shodují. Svadhištána je spojena se vším, co přináší potěšení a spokojenost prostřednictvím smyslů: s jídlem, sexem, komunikací atp. Odpovídá za komunikativnost a vyjádření sebe sama. Lidé s dobře projevenou svadhištánou jsou sebejistí a mají zvláštní přitažlivost.

Barva: oranžová.

Ovládané orgány a procesy: prostata, vaječníky; porody, neplodnost, sexuální aktivita.

Barva minerálů druhé čakry – červená a její odstíny. Obyčejnější kameny (polodrahokamy) jsou spíše spojeny s láskou v běžném pojetí – rodonit nebo červený jaspis; drahokamy, například rubín, turmalín, spinel, citrín, ale také jantar ponoukají člověka k ovládnutí ostatních.

MANIPÚRA

Třetí z čaker se nalézá v břiše, za pupkem. Je jakýmsi akumulátorem lidské životní energie přicházející zvnějšku. Slovo „mani“ znamená v sanskrtu klenot, „púr“ je místo, nebo také město. Manipúra čakra je centrem prány (energie) ve struktuře lidského těla. Toto centrum člověku umožňuje vejít v kontakt s éterickými kosmickými energiemi. Manipúra vyzařuje a rozděluje pránickou energii do celého organismu. Bez této čakry by člověk nebyl schopen života. Manipúra je centrem dynamiky a energie. Lidé s dobře projevenou manipúra čakrou jsou velmi aktivní, pevní a autoritativní.

Barva: žlutá.

Ovládané orgány a procesy: žaludek, střevo, játra, slinivka; gastritidy, koliky, zácpy.

třetí čakry mají žluté a oranžové tóny. Topaz, citrín, karneol, žlutý safír a beryl, zirkon a selenit. Stejně jako u jiných čaker, polodrahokamy působí na nižších úrovních – rozvíjejí v člověku snahu dosáhnout slávy za každou cenu; drahokamy ho ovlivňují na úrovni vyšší – slávu a proslulost člověk získává službou vyšším ideálům.

ANÁHATA

Čtvrtá čakra soustřeďuje všechno nejlepší ze všech ztělesnění. Reprodukují se tu obrazy působící na podvědomí a napomáhající vytváření zvyků a povahy. Slovo anáhata v sanskrtu znamená nedotčený nebo také neudeřený. Anáhata čakra je centrem lidského vědomí a ohniskem emocí. Zodpovíá za schopnost tvořit (umění, poezie, hudba). Otevření této čakry vyvolává hluboké, ideální city: bezpodmínečnou lásku, oddanost, přijetí. Lidé s otevřenou anáhatou vyzařují do světa všeobjímající lásku a naprosté přijetí všeho kolem sebe.

Barva: zelená.

Ovládané orgán a procesy: srdce, průdušky, plíce, ledviny; srdečně-cévní patologie, ischemie, hypertonie.

Kameny jsou zelené, v různých odstínech. Malachit, nefrit a kvarc působí na nižší úrovni energie čakry a přinášejí lásku k určitému člověku nebo k lidskému společenství, zatímco drahokamy jako smaragdy, zelené granáty, chrysolity a zelený turmalín posouvají člověka směrem k lásce ke všemu živému, ke štědrému obětování energie v těžkých obecných situacích, kdy jiní potřebují pomoc.

VIŠUDDHI

Pátá čakra višuddhi sídlí v hrdle. Sanskrtské „viš“ znamená jed, šuddhi značí pročištění. Višuddhi čakra je centrem syntézy i analýzy, obecně logiky, určuje vnější adaptaci, zodpovídá za komunikaci s lidmi kolem a přizpůsobivost situaci. Je třeba všechno dělat po svém, nic nenapodobovat, do všeho vnášet tvorbu. Višuddhi je centrem řeči, čistí a harmonizuje všechny protiklady, zodpovídá za tvorbu ve všech životních oblastech. Otevření páté čakry podporuje schopnost soucítění, vede ke sjednocení všech krajností: lásky i nenávisti, dobra a zla. Lidé s otevřenou višuddhi vnášejí do světa harmonii a světlo. Jsou zpravidla velmi společenští, snadno navazují vzájemné vztahy se světem a mají velké tvůrčí schopnosti.

Barva: blankytná.

Ovládané orgány a procesy: štítná žláza, hrtan, hltan, dýchací trubice (trachea), ústní dutina; zánětlivé procesy.

Kameny višuddhi jsou blankytné a přímo působí na lidskou schopnost učit se a vyjadřovat myšlenky a na schopnost logického myšlení vůbec. Tyrkys nebo ultramarin (lapis lazuli, lazurit) a také světle modrý achát a amazonit působí na nižší úrovni čakry, podporují člověka ve snaze získat znalosti a dovednosti a dosáhnout proslulosti. Drahokamy jako akvamaríny, safíry, modré zirkony a topazy podporují úsilí postihnout hlubinné zákony rozvoje lidské společnosti a zlepšit jejich fungování v životě.
).push({});

Facebook AstroPlus.cz