Jak známo, je akvárium uměle vytvořeným prostředím pro domácí chov nejrůznějších tvorů, kteří v přírodě žijí ve vodě: ryb, měkkýšů, korálů a vodních rostlin. Umožňuje pozorování života vodních živočichů a dodává krásu a energii místu, kde žijeme.
Proč vlastně feng shui zajímá právě akvárium?
Už sám název feng shui znamená „vítr“ a „voda“. Je tedy voda jednou z jeho hlavních součástí. Voda ve feng shui ovlivňuje blahobyt, jinak řečeno životní úroveň a peněžní úspěch. Má se za to, že správné umístění vodní nádrže v domě může přitáhnout příznivou energii, zatím co nesprávné umístění může vyprovokovat nejrůznější nepříjemnosti.
Proto při umisťování akvária musíme dbát na to, abychom si nezpůsobili zbytečné problémy.
Akvárium v ložnici není podle feng shui dobré řešení
Ložnice je místem „jin“, místem uvolnění, odpočinku a spánku. Přítomnost akvária v ložnici může nepříznivě ovlivnit zdraví i lidské vztahy. Zvláště nepříznivé je umístění akvária v záhlaví postele.
Podobné objekty je vhodnější umisťovat do prostorů „jang“, do míst aktivity, jakými jsou obývák, předsíň, nebo pracovna respektive pracovní místo. Ani zde však není všechno tak docela prosté.
Akvárium se může stát aktivujícím prostředkem
Za určitých podmínek dokáže zapojit jak pozitivní, tak negativní energii. Jistěže to nedokáže každé akvárium. Postavení akvária, jakožto aktivátoru feng shui není tak závažné, pokud jde o malou, zakrytou nádrž, která není vybavena přídatnými zařízeními. Takové akvárium je jen těžko schopno nějaké aktivace. Můžeme ho v podstatě postavit kamkoli, stejně jako jiné nevelké nádoby, jako jsou vázy nebo džbány atp. Podobné předměty svým postavením zpravidla žádný princip feng shui nenarušují.
Jestliže se však jedná o velkou nádrž s přidanými filtry, provzdušňováním a čerpadly, které spoluvytvářejí proudění a oběh vody a podporují vznik bublinek vzduchu v ní, může to energii feng shui posílit. Pak je třeba přistupovat k výběru místa pro akvárium s větší pozorností, protože v určitém období by mohlo vyvolat nepříjemnosti.
Kam tedy postavit akvárium podle zásad feng shui, aby nejenom přirozeně zapadlo do bytového interiéru, ale také nepůsobilo žádné problémy?
Jedním ze známých principů feng shui při rozmisťování vodních objektů je tak zvané pravidlo „přímého a nepřímého ducha“. Co říká? V probíhajícím osmém období se pro umístění velkých vodních objektů nehodí čtyři zóny: severovýchod, severozápad, západ a jih. Jinak může dojít ke zhoršení finanční pohody obyvatel bytu.
Je pravda, že tento princip byl nejprve uplatňován zejména při umísťování velkých vnějších vodních zdrojů. Podobných, jako jsou jezera a jezírka, rybníky, zátoky řek. Avšak dnes se pravidlo přímého a nepřímého ducha nezřídka bere v úvahu i při pořizování vodního objektu do interiéru bytu či domu.
Krom toho naprosto není žádoucí, aby akvárium aktivovalo negativní hvězdu feng shui, Žlutou pětku.
Jsou to však pravidla prvoplánová a budeme-li vycházet pouze z nich, nemůžeme s určitostí říci, kde by akvárium v bytě mělo ideálně stát. Je totiž třeba vzít do úvahy ještě množstvi dalších nuancí pohledu feng shui a teprve po jejich analýze definitivně rozhodnout. Může se stát, že se vhodné místo v bytě nenajde vůbec. V takovém případě je pro milovníky domácího vodního světa lépe, vystačí-li si s malou zakrytou nádrží, která je z hlediska požadavků feng shui daleko méně náročná pokud jde o umístění.
Je podle feng shui důležitý počet ryb v akváriu?
Řada čínských mistrů doporučuje chovat v nádrži ryb devět – osm zlatých a jednu černou. V Číně nalezneme opravdu velmi mnoho takto osazených akvárií i malých rybníčků. Má se za to, že zlaté rybky jsou symbolem rozkvětu a bohatství a černá symbolizuje obranu. To však už je více spojeno se starými čínskými tradicemi, s lidovou kulturou, vírou a pověrami, nežli s feng shui jako takovým.
V každém případě, ať už jakkoli velký, ať už kdekoli umístěný a osazený libovolným počtem ryb, domácí vodní svět vyžaduje pečlivou péči. Strnulá, zemřelá a hnijící voda v akváriu přitahuje mrtvou energii čchi, přitahuje sha, což negativně působí nejen na ubohé obyvatele akvária, ale také na finanční prostředky jeho majitelů. A to i kdyby akvárium stálo v té nejvhodnější možné zóně.
Proto než se vůbec rozhodnete, kde byste měli podle zásad feng shui akvárium umístit, uvažte dobře, zda opravdu máte dostatek času na jeho kvalitní a pravidelnou údržbu. Abyste nepůsobili utrpení jeho obyvatelům a sobě a ostatním členům rodiny závažné problémy ve finanční sféře.
10 věcí, které bychom doma neměli mít
Jak si zařídit kancelář podle pravidel feng shui?